16:15   BAŞEVIRGEN, “ÖDENEMEYEN BORÇ BÖBREK SATTıRıYOR. BÖBREĞINI SATMAK ISTEYENLERIN SAYıSı YÜZDE 5 BIN ARTTı.”   15:32   İSRA HOLDING’DEN "BIR KUŞAK BIR YOL PROJESI" GÜZERGAHıNDAKI AĞRı’YA KARMA PROJE   15:13   “MİLLETİN CÜZDANINA, PAZAR TORBASINA, KASAP POŞETİNE BAKIN“   14:10   “TÜRKIYE GENELI SEKTÖR IHRACATıNA YÜZDE 17,26 ORANıNDA DESTEK VERDIK”   13:38    “MERSIN DEVLET OPERA VE BALESI’NDEN “HURREM SULTAN” PRÖMIYERI ”   13:36   ÇİFTÇİLERİN TARIMSAL AMAÇLI SU KULLANIM HİZMET BEDELLERİ YÜZDE 50 ORANINDA DESTEKLENECEK   13:29   BÜYÜKŞEHIR MERSIN’E SU SPORLARı MERKEZI KAZANDıRıYOR   13:08   KARADUVAR MAHALLESİ SAHİLİ YENİDEN HAYAT BULUYOR   12:35   “ ÜRETICI DE AĞAÇTAKI ÜRÜNLERIN NEREDEYSE HEPSININ DOLU YÜZÜNDEN HASAR GÖRDÜĞÜN܅”   12:10      11:57   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’IN İTFAIYE ERI ALıMıNDA UYGULAMALı SıNAV BAŞLADı   11:39   AK PARTI MILLETVEKILI ADAYı MENIZ: "TÜRKIYE YÜZYıLı İÇIN DURMAK YOK YOLA DEVAM"   11:31   HADISE DEPREMDE EBEVEYN KAYBı YAŞAYAN ÇOCUKLAR İÇIN 5 MAYıS’TA VOLKSWAGEN ARENA SAHNESI’NDE   11:12   ET VE SÜT KURUMU TRABZON ET KOMBİNASI İLE AKOLUK İÇME SUYU ARITMA TESİSİ HİZMETE AÇILDI   10:55   BÜYÜKŞEHIR, ÖĞRENCILERIN MESLEK SEÇIMINDE DE YANıNDA   10:46   “21 YıLDıR TÜRKIYE’YI, GENÇLERIMIZLE BIRLIKTE GENÇLERIMIZIN GELECEĞI IÇIN HAZıRLıYORUZ”   10:33   CHP GENEL BAŞKANı VE MILLET İTTIFAKı CUMHURBAŞKANı ADAYı KEMAL KıLıÇDAROĞLU: “835.000 KIŞI DOĞRUDAN İSTIHDAM EDILECEK”   10:28   SEÇER : “ BU SENE INŞALLAH BAHAR GELECEK”    10:26   MAHALLE MUTFAKLARı YENIDEN MERSINLILERIN HIZMETINDE…   10:18   NURDAĞı’NDA DEPREMZEDELERIN İHTIYAÇ DUYDUĞU KONTEYNERLERIN YÜZDE 85’I KURULDU  
 
     
 
 

TOROSLAR BELEDİYESİ, ULUSLARARASI SIFIR ATIK GÜNܒNE DAMGA VURDU


Mersin’de 4’üncü Sıfır Atık Belgesini alan Toroslar Belediyesi, Sıfır Atık şehri Toroslar vizyonuyla başarılı çalışmalarını sürdürüyor.

 

Tarih : 1 Nisan 2023 Cumartesi 06:30

Belediye, 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü’nde de öğrencilere ve üreten kadın çiftçilere yönelik etkinlikler düzenleyerek “Sıfır Atık” hareketine dikkat çekti.

 

Toroslar Belediyesi, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun aldığı kararla bu yıl ilk kez dünya genelinde kutlanmaya başlanan 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü çerçevesinde, ilçedeki okullarda atık yönetimi konusunda eğitim verditarımla uğraşan ve üreten kadın çiftçilere ise kompost gübre hediye etti.

Temizlik İşleri Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen etkinliklerdeöğrencilerin, geri dönüşüm ve atıkların doğru ayrıştırılması konusunda bilinçlenmeleri sağlandı

 

Atıkların azaltılması, kaynağında ayrı biriktirilmesi, geçici depolanması, ayrı toplanması, taşınması ve işlenmesi süreçlerinin hepsini içine alan Sıfır Atık Yönetim Sistemi,öğrencilere sinevizyon eşliğinde anlatıldı.

 

Eğitim seminerini dikkatle dinleyen öğrenciler ise Sıfır Atık Kumbaralarına, kâğıt, plastik, cam, metal, organik atıkları ayrıştırarak atmayı öğrendi.

 

“KADIN ÇİFTÇİLER, SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİME KAZANDIRILIYOR”

 

Toroslar Belediyesi, tarımsal verimi artırmak ve kompost gübre üretimini yaygınlaştırmak adına tarımla uğraşan ve üreten kadın çiftçilere de destek veriyor.

 

Belediye, Uluslararası Sıfır Atık Günü’nde üreten kadınları Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde bulunan Kompost Gübre Yapım Ünitesi’nde bir araya getirdi.

 

Kompost Gübre Üreten Kadınlardan Tarıma ve Geri Dönüşüme Tam Destek” Projesi kapsamında kentin dört bir yanından gelen vatandaşların da katıldığı etkinlikte kadın üreticiler, kompostgübre yapımını teorik ve uygulamalı olarak öğrendi. 

 

KOMPOST GÜBRELER, ALATA BAHÇE KÜLTÜRLERİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ’NDE TESCİLLENDİ

 

Ağaç budama işlemleri sırasında ortaya çıkan atıklar ile semt pazar yerlerinde oluşan sebze ve meyve atıklarından geri dönüştürülerek üretilen kompost gübreler, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde de tescillenirken, bu organik gübreler katılımcılara dağıtıldı.

 

Belediye, organik atıkları kompost ünitesinde dönüştürerek, yeniden toprağa kazandırmayı hedefliyor.

 

BAŞKAN YILMAZ; “SIFIR ATIK FAALİYETLERİMİZ ÇEVREYE OLAN SORUMLULUĞUMUZUN BİR GÖSTERGESİ”

 

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, çevreye duyarlı bir nesil için bu çalışmalara önem verdiklerini söyledi.

 

Sıfır Atık Projesi kapsamında uygulamaya koydukları KompostGübre Yapım Ünitesi’nde organik atıkların çevreye uyumlu kompost gübre haline getirildiğini belirten Başkan Yılmaz; “Ülkemiz, Sıfır Atık çalışmalarıyla tüm dünyada örnek gösteriliyor. Biz de Toroslar Belediyesi olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Sıfır Atık Yönetmeliğinde yer alan kriterleri yerine getirerek 4’üncü Sıfır Atık Belgemizi almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hedefimiz, gelecek nesillere daha güzel, temiz ve sağlıklı bir dünya bırakmakBelediyemiz bünyesinde kurduğumuz Kompost Gübre Yapım Ünitesi’ndeağaç budama işlemleri sırasında ortaya çıkan atıklar ile semt pazar yerlerinde oluşan sebze ve meyve atıklarını geri dönüştürerek ilçemiz genelindeki park, bahçe ve yeşil alanlarımızda kullanıyoruzAlata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde de kaliteli bir gübre olarak tescillenen kompostgübreleri, üreten kadınlarımıza dağıtarak destek verdik. Bu desteğimiz devam edecek. Sıfır Atık, geri dönüşümün yanı sıra sağlıklı bir gelecek adına atılmış önemli bir adımdırToroslarBelediyesi olarak uyguladığımız Sıfır Atık faaliyetlerimiz de çevreye olan sorumluluğumuzun ve hassasiyetimizin bir göstergesi şeklinde konuştu.

 


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA