16:15   BAŞEVIRGEN, “ÖDENEMEYEN BORÇ BÖBREK SATTıRıYOR. BÖBREĞINI SATMAK ISTEYENLERIN SAYıSı YÜZDE 5 BIN ARTTı.”   15:32   İSRA HOLDING’DEN "BIR KUŞAK BIR YOL PROJESI" GÜZERGAHıNDAKI AĞRı’YA KARMA PROJE   15:13   “MİLLETİN CÜZDANINA, PAZAR TORBASINA, KASAP POŞETİNE BAKIN“   14:10   “TÜRKIYE GENELI SEKTÖR IHRACATıNA YÜZDE 17,26 ORANıNDA DESTEK VERDIK”   13:38    “MERSIN DEVLET OPERA VE BALESI’NDEN “HURREM SULTAN” PRÖMIYERI ”   13:36   ÇİFTÇİLERİN TARIMSAL AMAÇLI SU KULLANIM HİZMET BEDELLERİ YÜZDE 50 ORANINDA DESTEKLENECEK   13:29   BÜYÜKŞEHIR MERSIN’E SU SPORLARı MERKEZI KAZANDıRıYOR   13:08   KARADUVAR MAHALLESİ SAHİLİ YENİDEN HAYAT BULUYOR   12:35   “ ÜRETICI DE AĞAÇTAKI ÜRÜNLERIN NEREDEYSE HEPSININ DOLU YÜZÜNDEN HASAR GÖRDÜĞÜN܅”   12:10      11:57   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’IN İTFAIYE ERI ALıMıNDA UYGULAMALı SıNAV BAŞLADı   11:39   AK PARTI MILLETVEKILI ADAYı MENIZ: "TÜRKIYE YÜZYıLı İÇIN DURMAK YOK YOLA DEVAM"   11:31   HADISE DEPREMDE EBEVEYN KAYBı YAŞAYAN ÇOCUKLAR İÇIN 5 MAYıS’TA VOLKSWAGEN ARENA SAHNESI’NDE   11:12   ET VE SÜT KURUMU TRABZON ET KOMBİNASI İLE AKOLUK İÇME SUYU ARITMA TESİSİ HİZMETE AÇILDI   10:55   BÜYÜKŞEHIR, ÖĞRENCILERIN MESLEK SEÇIMINDE DE YANıNDA   10:46   “21 YıLDıR TÜRKIYE’YI, GENÇLERIMIZLE BIRLIKTE GENÇLERIMIZIN GELECEĞI IÇIN HAZıRLıYORUZ”   10:33   CHP GENEL BAŞKANı VE MILLET İTTIFAKı CUMHURBAŞKANı ADAYı KEMAL KıLıÇDAROĞLU: “835.000 KIŞI DOĞRUDAN İSTIHDAM EDILECEK”   10:28   SEÇER : “ BU SENE INŞALLAH BAHAR GELECEK”    10:26   MAHALLE MUTFAKLARı YENIDEN MERSINLILERIN HIZMETINDE…   10:18   NURDAĞı’NDA DEPREMZEDELERIN İHTIYAÇ DUYDUĞU KONTEYNERLERIN YÜZDE 85’I KURULDU  
 
     
 
 

MERSİN BAROSU, 100.YIL TABİAT PARKI’NDAKİ DOĞA KATLİAMINI YARGIYA TAŞIDI


Mersin Barosu Kent ve Çevre Komisyonu, Davultepe 100.Yıl Tabiat Parkı’ndaki doğa katliamını durdurmak için Mersin Barosu adına Mersin 1. İdare Mahkemesinde yürütmeyi durdurma talepli dava açtı.

 

Tarih : 31 Mart 2023 Cuma 08:14

Komisyon yaptığı yazılı açıklamasında, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sözleşmeyi acilen feshetmesi, Davultepe 100.Yıl Tabiat Parkı’ndaki alan tahribatının durdurulması için önlemler alması ve tahrip edilen alanların iyileştirilebilmesi için çalışmalara başlaması gerektiğini söyledi.

İŞLETMECİLİK SÖZLEŞMESİNİN ACİLEN FESHEDİLMESİ VE DOĞA KATLİAMININ DURDURULMASI GEREKMEKTEDİR 

Mersin Barosu Kent ve Çevre Komisyonu yaptığı yazılı açıklamasında, Davultepe 100.Yıl Tabiat Parkı’ndaki doğa katliamına izin vermeyeceklerini belirterek, “Davultepe 100.Yıl Tabiat Parkı’nın dünya üzerinde 100 milyon yıldan daha fazla yaşayan ve hem uluslararası sözleşmelerle, hem de ulusal mevzuatımızda geniş koruma alanına sahip nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanıdır. Aynı zamanda endemik bir bitki olan ve Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından koruma altına alınan kum zambaklarının da yoğun olarak yetiştiği kumsalın Şubat ayı içerisinde yoğun bir şekilde tahrip edildiği tespit edilmiştir. Çevre Kanununa göre, kum zambağını soğanından sökmenin ve koparmanın cezası 244.315 -TL’dir. Oysa kum zambaklarının yetiştiği alana kepçelerle girilmiş ve kumsal zarar görmüştür. İş makineleri kumul alanları sıkıştırmış, karıştırmış ve kumun doğal yapısını bozmuştur. 

ULUSAL MEVZUATA VE TARAF OLDUĞUMUZ ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE AYKIRI

Hem ulusal mevzuatımıza, hem de taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelere aykırı, nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağaları ile endemik bitki alanını ve kıyı eko sistemini yok eden,  100. Yıl Tabiat Parkı İşletmecilik Sözleşmesinin acilen feshedilmesi ve doğa katliamının durdurulması gerektiğine vurgu yapan Mersin Barosu kent ve Çevre Komisyonu, “Tarım ve Orman Bakanlığı, sözleşmeyi acilen feshetmeli, Davultepe 100.Yıl Tabiat Parkındaki alan tahribatının durdurulması için önlemler almalı ve tahrip edilen alanların iyileştirilebilmesi için çalışmalara başlamalıdır.

SÖZLEŞME YOK HÜKMÜNDEDİR, BAKANLIK YETKİLİLERİNİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ

Hukuka açıkça aykırılık teşkil eden, eski adıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Kırçiçeği Garden ünvanlı işletme arasında 28.09.2017 yılında yapılan 100. Yıl Tabiat Parkı İşletmecilik Sözleşmesi yok hükmünde olup bakanlık yetkililerini görevlerini yapmaya davet ediyoruz.

6 Şubat 2023 tarihinde 11 ilimizde meydana gelen depremin açtığı derin yaralar henüz sarılmadan, doğaya ve bilime aykırı şehirleşmenin acısını yoğun olarak yaşadığımız bugünlerde kanunlarla ve uluslararası sözleşmelerle korunan tabiat parklarının gözümüzün önünde talan edilmesine seyirci kalmayacağımızı; tüm ilgililer hakkında adli ve idari yollara başvuracağımızı yineliyoruz. Başta Mersin’de yaşayan yurttaşlarımız olmak üzere, tüm doğa dostlarını Davultepe 100.Yıl Tabiat Parkı’na sahip çıkmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu. 


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA