16:15   BAŞEVIRGEN, “ÖDENEMEYEN BORÇ BÖBREK SATTıRıYOR. BÖBREĞINI SATMAK ISTEYENLERIN SAYıSı YÜZDE 5 BIN ARTTı.”   15:32   İSRA HOLDING’DEN "BIR KUŞAK BIR YOL PROJESI" GÜZERGAHıNDAKI AĞRı’YA KARMA PROJE   15:13   “MİLLETİN CÜZDANINA, PAZAR TORBASINA, KASAP POŞETİNE BAKIN“   14:10   “TÜRKIYE GENELI SEKTÖR IHRACATıNA YÜZDE 17,26 ORANıNDA DESTEK VERDIK”   13:38    “MERSIN DEVLET OPERA VE BALESI’NDEN “HURREM SULTAN” PRÖMIYERI ”   13:36   ÇİFTÇİLERİN TARIMSAL AMAÇLI SU KULLANIM HİZMET BEDELLERİ YÜZDE 50 ORANINDA DESTEKLENECEK   13:29   BÜYÜKŞEHIR MERSIN’E SU SPORLARı MERKEZI KAZANDıRıYOR   13:08   KARADUVAR MAHALLESİ SAHİLİ YENİDEN HAYAT BULUYOR   12:35   “ ÜRETICI DE AĞAÇTAKI ÜRÜNLERIN NEREDEYSE HEPSININ DOLU YÜZÜNDEN HASAR GÖRDÜĞÜN܅”   12:10      11:57   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’IN İTFAIYE ERI ALıMıNDA UYGULAMALı SıNAV BAŞLADı   11:39   AK PARTI MILLETVEKILI ADAYı MENIZ: "TÜRKIYE YÜZYıLı İÇIN DURMAK YOK YOLA DEVAM"   11:31   HADISE DEPREMDE EBEVEYN KAYBı YAŞAYAN ÇOCUKLAR İÇIN 5 MAYıS’TA VOLKSWAGEN ARENA SAHNESI’NDE   11:12   ET VE SÜT KURUMU TRABZON ET KOMBİNASI İLE AKOLUK İÇME SUYU ARITMA TESİSİ HİZMETE AÇILDI   10:55   BÜYÜKŞEHIR, ÖĞRENCILERIN MESLEK SEÇIMINDE DE YANıNDA   10:46   “21 YıLDıR TÜRKIYE’YI, GENÇLERIMIZLE BIRLIKTE GENÇLERIMIZIN GELECEĞI IÇIN HAZıRLıYORUZ”   10:33   CHP GENEL BAŞKANı VE MILLET İTTIFAKı CUMHURBAŞKANı ADAYı KEMAL KıLıÇDAROĞLU: “835.000 KIŞI DOĞRUDAN İSTIHDAM EDILECEK”   10:28   SEÇER : “ BU SENE INŞALLAH BAHAR GELECEK”    10:26   MAHALLE MUTFAKLARı YENIDEN MERSINLILERIN HIZMETINDE…   10:18   NURDAĞı’NDA DEPREMZEDELERIN İHTIYAÇ DUYDUĞU KONTEYNERLERIN YÜZDE 85’I KURULDU  
 
     
 
 

“Emekli Hekim Maaşları Arasındaki Sosyal Güvenlik Kurumu Kaynaklı Eşitsizliklere Son Verilmelidir“


TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ’NİN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

 

Tarih : 31 Mart 2023 Cuma 11:31

Aynı eğitimi görmeleri, aynı işleri yapmalarına rağmen emekli olduklarında farklı emekli ücreti alan hekimlerin arasındaki fark giderek artmaktadır. Sosyal güvenlik kurumunu tek bir çatı altında toplamanın emekli olan hekimlere yansıması eşitsizliği derinleştirmenin ötesine geçememiştir.

Emekli Sandığı’ndan emekli olan hekimlere yapılan ek ödemeler, BAĞ-KUR ve SSK’den emekli olan hekimler için uygulanmadığından, SSK ve BAĞ-KUR’dan emekli olan hekimlerin Emekli Sandığı’ndan emekli olan hekimlere göre maaşları son derecede düşüktür.

Emekli Sandığı emeklisi hekimlerin ek ödemeden yararlanabilmesi için; tabip kadrosu esas alınarak Emekli Sandığı emeklisi olması, makam tazminatı ödemesi almaması ve emeklilik sonrası sosyal güvenlik kurumu ile ilişkilendirilecek çalışmasının olmaması gerekmektedir. 

Ek ödeme uygulamasındaki haksızlıklar

Emekli tabip 8.673 TL, uzman emekli tabip 11.275 bin TL ek ödeme almaktadır.

Ancak ek ödemeden;

 • SSK-BAĞ-KUR emeklisi hekimler,
 • Çalışan Emekli Sandığı emeklisi hekimler  yararlandırılmamaktadır.
   

Emekli olup şirket sahibi olan hekime ek ödeme var, çalışan hekime ek ödeme yok!

Emekli Sandığı emeklisi olup bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olarak (SSK) çalışmak zorunda olan hekimlere hiç ek ödeme verilmezken, herhangi bir şirket sahibi veya ortağı olan, muayenehanesi olan ya da özel hastanede fatura keserek çalışan hekime ek ödeme verilmekte, emek değersizleştirilmekte, ayrım derinleşmektedir. Şirketi, muayenehanesi yoksa ancak örneğin sadece işyeri hekimi olarak çalışıyorsa da ek ödeme alamamaktadır. Emekli hekimler arasındaki her türlü ücret veya ek ödeme ayrımcılığı ve farklılığına son verilmelidir.

Taleplerimizdir;

 • Emeklilik maaşına yapılan ek ödemenin SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı emeklisi tüm hekimlere ayrım yapılmadan ödenmesini,
 • Emekli hekim maaşları (4A/4B/4C statüsündeki) arasındaki uçurumun kapatılması ve sadece 4C’li (Sağlık Bakanlığı) hekimlere yapılan ek ödeme düzenlemesinin tüm emekli hekimleri kapsaması, çalışan emekli hekimlere ek ödemenin kesilmemesini,
 • Şirket sahibi veya ortağı olmadan çalışmak zorunda kalan hekimlerden ek ödemenin kesilmemesini,
 • Farklı sigortalılık statüsünden (SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı) emekli olan hekimler arasındaki maaş farklılıklarını gidermeyi amaçlayan bir düzenleme yapılmasını binlerce emekli hekimin talebi olarak iletiyor ve bu ayrımcı uygulamaya son verilmesi sözünü duymak istiyoruz.
   

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
 • Bu Ay
 • Bu Hafta
 • Dün
 • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA