18:13   DOĞU AKDENIZ’DE BEKLENEN KUVVETLI YAĞıŞ VE KUVVETLI FıRTıNAYA DIKKAT   18:13   ÖZCAN PURÇU: “DEPREMZEDE ÖĞRETMENLERE EK NAKIL SÜRESI TANıNSıN!”   16:12   MERSIN BÜYÜKŞEHIR 4. KANALIZE KAVŞAĞı AÇTı   16:11   AKDENİZ BELEDİYESİ, BORÇLARI YAPILANDIRMAYA BAŞLADI   16:10   DEPREMZEDELER HALK EĞİTİMİ MERKEZLERİNDE ÜRETTİKÇE HAYATA BAĞLANIYOR   16:09   “DOĞADA ATıK YOKTUR”    16:07   ZIRAI METEOROLOJIK UYARı: DON!.   15:18   AK PARTI’LI YıLMAZ: AKDENIZ SAHIL YOLUNDA 3 TÜNEL VE 2 VIYADÜĞÜ NISAN AYı IÇINDE TRAFIĞE AÇACAĞıZ   15:14   DEVA PARTISI’NDEN ‘6284’ AÇıKLAMASı: ‘SIYASI REHINE OLMAYı KABUL ETMEYEN KADıN VE ERKEKLER BU VEBALIN ALTıNDA KALMAYACAK   15:12   GAMZE AKKUŞ İLGEZDI: HAYAT KURTARMAK MOLOZLARı KALDıRMAKTAN İBARET DEĞIL!   15:08   JANDARMADAN TARIHI ESER OPERASYONU   14:39   ADANA’DA "KÖKÜNÜ KURUTMA OPERASYONU"NDA 77 ZANLı ADLIYEDE   14:04   KAHRAMANMARAŞ’TA BINA YıKıM VE ENKAZ KALDıRMA ÇALıŞMALARı 13 MAHALLEDE DEVAM EDECEK   13:04   HADISE DEPREMDE EBEVEYN KAYBı YAŞAYAN ÇOCUKLAR İÇIN 5 MAYıS’TA VOLKSWAGEN ARENA SAHNESI’NDE   13:02   MERSIN’DE FIDAN DAĞıTıMı   13:01   INDEX GRUP, BIR HAFTADA ÜÇ ÖDÜL KAZANDı   13:00   İFTAR VE SAHURDA NASıL BESLENMEK GEREKIR?   12:58   CHP TEK YÜREK KAMPANYASI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ    12:57   DEPREM BÖLGELERİNİ GEZEREK ÇOCUKLARA MORAL ETKİNLİKLERİ DÜZENLEDİ.   12:54   “DEPREMZEDE ÖĞRETMENLERE ÇIFTE YıKıM!“  
 
     
 
 

Basın Bülteni: Medcem Çimento, Sürdürülebilirlik Raporu’nda yeşil dönüşüm projelerini aktardı


Eren Holding’in iştiraki olan ve Türkiye ve Avrupa’nın en büyük çimento fabrikasına sahip Medcem Çimento, sürdürülebilir bir gelecek ve yeşil bir dünya için üretim, yönetişim ve çalışma prensiplerinin yer aldığı 2021 yılına ait ilk Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı.

 

Tarih : 31 Ocak 2023 Salı 13:22

Sürdürülebilir bir gelecek ve yeşil bir dünya için üretim, yönetişim ve çalışma prensiplerinin yer aldığı ilk Sürdürülebilirlik Raporu’nun yayınlayan Medcem Çimento, iklim krizi ile mücadele ve karbon nötr olma hedefi kapsamında önemli adımlar attı. İklim kriziyle mücadele kapsamında, 2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma hedefini gerçekleştirmek için yenilenebilir enerji üretimi konusunda çalışmalarına hız veren Medcem Çimento, 2022 yılında devreye aldığı 9.95 MW GES (Güneş Enerjisi Sistemi) yatırımı ile yeşil üretim anlamında önemli bir adım atmıştı. Medcem Çimento, yeşil enerjiye yaptığı yatırımlarla küresel pazardaki rekabet gücünü artırmayı hedefliyor.

“Kurumsal karbon ve su ayak izi çalışmalarımızı tamamladık”

2021 yılında “Concrete Sustainability Council” kuruluşundan Beton ve Tedarik Zinciri İçin Kaynakların Sorumlu Kullanım Belgesi’ni almaya hak kazandıklarını dile getiren Medcem Çimento Genel Müdürü Murat Kahya, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC)’nin Dördüncü Değerlendirme Raporu’nu işaret ederek Türkiye’nin de dahil olduğu Güney Avrupa’da küresel iklim krizi sebebiyle daha sık ve şiddetli kuraklıklar, orman yangınları, sıcak hava dalgalarının artacağını söyledi. Medcem Çimento olarak bu bilinç ve sorumlulukla hareket ettiklerini, 2021 yılında kurumsal karbon ve su ayak izi çalışmalarını tamamladıklarını ifade eden Kahya, “İklim odaklı risklerimizi stratejik şekilde değerlendirerek hedeflerimizi belirlediğimiz ve ilgili aksiyonlarımızı aldığımız bir sene geçirdik. Döngüsel iş modelini odağımıza alarak 4 kıta ve 20’den fazla ülkeye gerçekleştirdiğimiz ihracatımızla 2021 yılında başarılı finansal sonuçlar elde ettik, bir önceki yıla göre ciromuzu %46,7 arttırdık. Yeşil ekonomiye geçiş sürecimizde yaptığımız yatırımlarımızla birlikte giderlerimiz bir önceki yıla kıyasla %51,3 artış gösterdi. Bu başarılı faaliyetlerimizin sonucu olarak geçtiğimiz yıla oranla 2021 yılında net gelirimizi %30,6 oranında arttırmayı başardık.” dedi.

“Küresel pazardaki rekabet gücümüzü artıracağız” 

İklim kriziyle mücadele kapsamında, 2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma hedeflerimizi gerçekleştirmek için yenilenebilir enerji üretimi konusunda çalışmalarına hız verdiklerini belirten Kahya, “Bu yıl, 2022 yılında devreye aldığımız 9.95 MW GES (Güneş Enerjisi Sistemi) yatırımımızın temelini attık. Ayrıca 2022 yılında yatırım çalışmasına başladığımız 40 MW’lik RES (Rüzgâr Enerjisi Sistemi) ve 2023 yılında çalışmasına başlayacağımız ilave 30 MW GES (Güneş Enerjisi Sistemi) projelerimiz bulunuyor. Bilindiği üzere Avrupa Yeşil Mutabakatı’nda 2030 yılı AB sera gazı emisyonlarının %55 azaltılması ve 2050 yılına kadar karbon nötr kıta hedefleri bulunuyor. Bununla birlikte sektörümüz Sınırda Karbon Mekanizmasının uygulanacağı 5 pilot faz sektörden biri içerisinde yer alıyor. Bunların etkisiyle başladığımız yeşil enerjiye yaptığımız yatırımlarımız sayesinde küresel pazardaki rekabet gücümüzü arttırmayı hedefliyoruz. Uluslararası alandaki başarımızı sürdürülebilir kılmayı hedefleyerek çıktığımız yolculuğumuzda, titizlikle yönettiğimiz çevresel, sosyal ve ekonomik performansımızın özeti olan ilk sürdürülebilirlik raporumuzu sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA