18:13   DOĞU AKDENIZ’DE BEKLENEN KUVVETLI YAĞıŞ VE KUVVETLI FıRTıNAYA DIKKAT   18:13   ÖZCAN PURÇU: “DEPREMZEDE ÖĞRETMENLERE EK NAKIL SÜRESI TANıNSıN!”   16:12   MERSIN BÜYÜKŞEHIR 4. KANALIZE KAVŞAĞı AÇTı   16:11   AKDENİZ BELEDİYESİ, BORÇLARI YAPILANDIRMAYA BAŞLADI   16:10   DEPREMZEDELER HALK EĞİTİMİ MERKEZLERİNDE ÜRETTİKÇE HAYATA BAĞLANIYOR   16:09   “DOĞADA ATıK YOKTUR”    16:07   ZIRAI METEOROLOJIK UYARı: DON!.   15:18   AK PARTI’LI YıLMAZ: AKDENIZ SAHIL YOLUNDA 3 TÜNEL VE 2 VIYADÜĞÜ NISAN AYı IÇINDE TRAFIĞE AÇACAĞıZ   15:14   DEVA PARTISI’NDEN ‘6284’ AÇıKLAMASı: ‘SIYASI REHINE OLMAYı KABUL ETMEYEN KADıN VE ERKEKLER BU VEBALIN ALTıNDA KALMAYACAK   15:12   GAMZE AKKUŞ İLGEZDI: HAYAT KURTARMAK MOLOZLARı KALDıRMAKTAN İBARET DEĞIL!   15:08   JANDARMADAN TARIHI ESER OPERASYONU   14:39   ADANA’DA "KÖKÜNÜ KURUTMA OPERASYONU"NDA 77 ZANLı ADLIYEDE   14:04   KAHRAMANMARAŞ’TA BINA YıKıM VE ENKAZ KALDıRMA ÇALıŞMALARı 13 MAHALLEDE DEVAM EDECEK   13:04   HADISE DEPREMDE EBEVEYN KAYBı YAŞAYAN ÇOCUKLAR İÇIN 5 MAYıS’TA VOLKSWAGEN ARENA SAHNESI’NDE   13:02   MERSIN’DE FIDAN DAĞıTıMı   13:01   INDEX GRUP, BIR HAFTADA ÜÇ ÖDÜL KAZANDı   13:00   İFTAR VE SAHURDA NASıL BESLENMEK GEREKIR?   12:58   CHP TEK YÜREK KAMPANYASI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ    12:57   DEPREM BÖLGELERİNİ GEZEREK ÇOCUKLARA MORAL ETKİNLİKLERİ DÜZENLEDİ.   12:54   “DEPREMZEDE ÖĞRETMENLERE ÇIFTE YıKıM!“  
 
     
 
 

MERSİN BAROSU, 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA İSTİSMAR DAVASINA KATILDI


İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında zorla evlendirilmesi ve sistematik cinsel istismara maruz bırakılmasına yönelik davanın ilk duruşması, İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

 

Tarih : 31 Ocak 2023 Salı 13:20

Duruşmaya katılan Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi mahkemeye sunduğu beyanında, “Çocuk gelin diye bir kavram yoktur. Bu hiçbir kanuna, vicdana ve ahlaka sığmaz. Sanıkların en üst hadden cezalandırılmasını talep ediyoruz” ifadesine yer verdi.

Kamuoyunda büyük tepki çeken 6 yaşından beri pek çok hak ihlali ve zincirleme şekilde nitelikli cinsel istismara maruz bırakılan H. K. G'nin 30.01.2023 tarihinde yapılan ilk duruşmasına katılan Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Av. Özden Demir, müdahillik talebi ve sanıkların en üst hadden cezalandırılması gerektiği yönünde sunduğu beyanında şu ifadelere yer verdi: “Çocuk gelin diye bir kavram yoktur. Bu hiçbir kanuna, vicdana ve ahlaka sığmaz. Çocuk, çocuktur. Bu zihniyetin esasen topluma karşı işlenen bu suçun ve suçların önüne geçebilmek, çocukları, kadınları ve haklarını korumak adına bu yargılamanın adil şekilde yürütülmesi son derece önem arz etmektedir. Katılma talebimizi yazılı olarak sunduk. Kabulünü talep ediyoruz ve şikâyetimiz devam etmektedir. Sanıkların en üst hadden cezalandırılmasını talep ediyoruz.” 

Mahkeme heyeti tarafından açıklanan ara kararla, dava kapalı olarak devam etti. Baroların müdahillik talepleri kabul edilmedi. Mahkeme heyeti, sanıklar Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli’nin tutukluluk hallerinin sürmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 27 Şubat’ta yapılacak.

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi açıklamasında, çocukların üstün yararı gereği, onların sesleri olmaya ve bu davanın takipçisi olmaya devam edeceklerini ifade etti. 


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA