18:13   DOĞU AKDENIZ’DE BEKLENEN KUVVETLI YAĞıŞ VE KUVVETLI FıRTıNAYA DIKKAT   18:13   ÖZCAN PURÇU: “DEPREMZEDE ÖĞRETMENLERE EK NAKIL SÜRESI TANıNSıN!”   16:12   MERSIN BÜYÜKŞEHIR 4. KANALIZE KAVŞAĞı AÇTı   16:11   AKDENİZ BELEDİYESİ, BORÇLARI YAPILANDIRMAYA BAŞLADI   16:10   DEPREMZEDELER HALK EĞİTİMİ MERKEZLERİNDE ÜRETTİKÇE HAYATA BAĞLANIYOR   16:09   “DOĞADA ATıK YOKTUR”    16:07   ZIRAI METEOROLOJIK UYARı: DON!.   15:18   AK PARTI’LI YıLMAZ: AKDENIZ SAHIL YOLUNDA 3 TÜNEL VE 2 VIYADÜĞÜ NISAN AYı IÇINDE TRAFIĞE AÇACAĞıZ   15:14   DEVA PARTISI’NDEN ‘6284’ AÇıKLAMASı: ‘SIYASI REHINE OLMAYı KABUL ETMEYEN KADıN VE ERKEKLER BU VEBALIN ALTıNDA KALMAYACAK   15:12   GAMZE AKKUŞ İLGEZDI: HAYAT KURTARMAK MOLOZLARı KALDıRMAKTAN İBARET DEĞIL!   15:08   JANDARMADAN TARIHI ESER OPERASYONU   14:39   ADANA’DA "KÖKÜNÜ KURUTMA OPERASYONU"NDA 77 ZANLı ADLIYEDE   14:04   KAHRAMANMARAŞ’TA BINA YıKıM VE ENKAZ KALDıRMA ÇALıŞMALARı 13 MAHALLEDE DEVAM EDECEK   13:04   HADISE DEPREMDE EBEVEYN KAYBı YAŞAYAN ÇOCUKLAR İÇIN 5 MAYıS’TA VOLKSWAGEN ARENA SAHNESI’NDE   13:02   MERSIN’DE FIDAN DAĞıTıMı   13:01   INDEX GRUP, BIR HAFTADA ÜÇ ÖDÜL KAZANDı   13:00   İFTAR VE SAHURDA NASıL BESLENMEK GEREKIR?   12:58   CHP TEK YÜREK KAMPANYASI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ    12:57   DEPREM BÖLGELERİNİ GEZEREK ÇOCUKLARA MORAL ETKİNLİKLERİ DÜZENLEDİ.   12:54   “DEPREMZEDE ÖĞRETMENLERE ÇIFTE YıKıM!“  
 
     
 
 

“ Kadın Emeği ve Direnişler”


Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu, 29 Ocak 2023 tarihinde “Kadın Emeği ve Direnişler” başlıklı çevrimiçi bir panel düzenledi. Panel, TTB’nin sosyal medya hesaplarından canlı yayımlandı.

 

Tarih : 31 Ocak 2023 Salı 11:05

Kolaylaştırıcılığını TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu üyesi Dr. Deniz Erdoğdu’nun üstlendiği panelde, İstanbul Arel Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Feryal Saygılıgil konuşmacı olarak yer aldı. Saygılıgil, sözlerine Türkiye tarihindeki kadın eylem ve grevlerinin önemli örneklerinden bahsederek başladı. Son yıllarda, özellikle pandemi ile birlikte kadın istihdamında sürekli bir azalma yaşandığını belirten Saygılıgil, Türkiye’de kadınların istihdama katılımının güvencesiz, esnek ve kayıtdışı olduğunu da sözlerine ekledi. Esnek ve güvencesiz çalışma biçimlerinin kadınları şiddete ve cinsel tacize açık hale getirdiğini vurgulayan Saygılıgil, toplumsal cinsiyete bağlı olarak düzenlenen işbölümünün kadınları dışlayan, kadınların istihdamının önüne geçen etmenlerden biri olduğunun altını çizdi.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 90 sayılı Şiddet ve Tacizin Önlenmesi Sözleşmesi’ne de değinen Saygılıgil, sözleşmenin işyerinde kadına yönelik taciz ve şiddet üzerine yazılmış en kapsamlı metin olduğunu belirtti. Saygılıgil, “Bu sözleşmenin gereği ivedilikle uygulanmalı çünkü bu sözleşme, İstanbul Sözleşmesi’nin işyerindeki versiyonudur. Sözleşme, toplumsal cinsiyet temelli şiddet ve cinsel taciz de dâhil bağırma, tehdit ve sataşmayı içerecek şekilde, işyerlerinin her tür fiziksel, cinsel, psikolojik şiddet ve tacizden arınmasını hedefliyor. Ayrıca bu sözleşme işverenleri, ev içi şiddet de dâhil kadınlara uygulanan şiddete bir çözüm bulmaya davet ediyor” diye ekledi. Saygılıgil, son yıllarda kadın mücadelesinin yükselmesiyle sendikaların hukuki metinlerinde kadınlara yönelik suçların tanımlanmasında ve bu suçların cezalandırılmasında kazanımlar elde edildiğini gözlemlediklerini açıkladı. Erdoğdu ise bu konuda TTB 73. Büyük Kongresi’nde kabul edilen “Cinsel Şiddeti Önleme ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekleme Yönergesi”ni anımsatarak yönerge çerçevesinde alınan kararların üniversiteler, tabip odaları ve işyerleriyle paylaşıldığını belirtti.

İşyerlerinde kadın sağlığını etkileyen fiziksel, ruhsal ve toplumsal unsurları sıralayan Saygılıgil, tüm bu çalışma koşullarının kadın mücadelesinin koşullarını oluşturduğunu belirterek, konuşmasını kadın direnişinin öğretici ve dönüştürücü gücüne vurgu yaparak sonlandırdı.

Etkinlik, soru-yanıt bölümü ile son buldu.


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA