18:13   DOĞU AKDENIZ’DE BEKLENEN KUVVETLI YAĞıŞ VE KUVVETLI FıRTıNAYA DIKKAT   18:13   ÖZCAN PURÇU: “DEPREMZEDE ÖĞRETMENLERE EK NAKIL SÜRESI TANıNSıN!”   16:12   MERSIN BÜYÜKŞEHIR 4. KANALIZE KAVŞAĞı AÇTı   16:11   AKDENİZ BELEDİYESİ, BORÇLARI YAPILANDIRMAYA BAŞLADI   16:10   DEPREMZEDELER HALK EĞİTİMİ MERKEZLERİNDE ÜRETTİKÇE HAYATA BAĞLANIYOR   16:09   “DOĞADA ATıK YOKTUR”    16:07   ZIRAI METEOROLOJIK UYARı: DON!.   15:18   AK PARTI’LI YıLMAZ: AKDENIZ SAHIL YOLUNDA 3 TÜNEL VE 2 VIYADÜĞÜ NISAN AYı IÇINDE TRAFIĞE AÇACAĞıZ   15:14   DEVA PARTISI’NDEN ‘6284’ AÇıKLAMASı: ‘SIYASI REHINE OLMAYı KABUL ETMEYEN KADıN VE ERKEKLER BU VEBALIN ALTıNDA KALMAYACAK   15:12   GAMZE AKKUŞ İLGEZDI: HAYAT KURTARMAK MOLOZLARı KALDıRMAKTAN İBARET DEĞIL!   15:08   JANDARMADAN TARIHI ESER OPERASYONU   14:39   ADANA’DA "KÖKÜNÜ KURUTMA OPERASYONU"NDA 77 ZANLı ADLIYEDE   14:04   KAHRAMANMARAŞ’TA BINA YıKıM VE ENKAZ KALDıRMA ÇALıŞMALARı 13 MAHALLEDE DEVAM EDECEK   13:04   HADISE DEPREMDE EBEVEYN KAYBı YAŞAYAN ÇOCUKLAR İÇIN 5 MAYıS’TA VOLKSWAGEN ARENA SAHNESI’NDE   13:02   MERSIN’DE FIDAN DAĞıTıMı   13:01   INDEX GRUP, BIR HAFTADA ÜÇ ÖDÜL KAZANDı   13:00   İFTAR VE SAHURDA NASıL BESLENMEK GEREKIR?   12:58   CHP TEK YÜREK KAMPANYASI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ    12:57   DEPREM BÖLGELERİNİ GEZEREK ÇOCUKLARA MORAL ETKİNLİKLERİ DÜZENLEDİ.   12:54   “DEPREMZEDE ÖĞRETMENLERE ÇIFTE YıKıM!“  
 
     
 
 

Metin Lokumcu Davasında Uzman Görüşü Verdi: “Ölümün, Göz Yaşartıcı Gaz Kullanımına Bağlı Olması Mümkün”


Artvin’in Hopa ilçesinde 31 Mayıs 2011’de polisin yoğun göz yaşartıcı gaz kullanımı sonucu yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nun 10 yıl 7 ay sonra yeniden başlayan ve 13 polisin yargılandığı davanın dokuzuncu duruşması 26 Ocak 2023 günü Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı, duruşmaya bilirkişi olarak katılım sağladı.

 

Tarih : 28 Ocak 2023 Cumartesi 09:25

Duruşma, olay tutanağında imzası bulunan polislerin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden dinlenmesiyle başladı. Polisler kaymakamın müdahale emri üzerine harekete geçildiğini, tutanakta adı geçen şahısları tanımadıklarını, buna karşın daha sonra kamera görüntüleri izlenerek hazırlanan tutanakları sanki yaşananlara tanıklık edilmiş gibi imzaladıklarını itiraf etti. Müşteki avukatları Meriç Eyüboğlu ve Özkan Yücel de tutanakların hazırlanmasındaki usulsüzlüklere dikkat çekti.

Polis ifadeleri sonrası söz alan Av. Meriç Eyüboğlu, 2011 yılında bilimsel mütalaa alınması için TTB’ye başvurulduğunu hatırlatarak bu raporda imzası olan Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın gazla ölüm arasındaki ilişkiyi anlatmak üzere bilirkişi sıfatıyla dinlenmesini istedi.

Dr. Şebnem Korur Fincancı, otopsi yöntemlerine ilişkin kısa bir bilgilendirme yaparak konuşmasına başladı. Lokumcu’nun otopsisinde bazı uygulamaların yapılmadığını belirten Korur Fincancı, mevcut otopsi raporunda kalp krizine işaret eden bir delil olmadığının altını çizdi. Korur Fincancı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Göz yaşartıcı gazlar, kalbi besleyen damarların daralmasına yol açabilir. Dokuda buna ilişkin bozulmaya yol açması gerekiyor ancak mevcut otopside buna ilişkin bir delil bulunmamış, eski kalp krizi alanı olarak tanımladıkları renk değişikliği ise kalp krizinin görülmesi beklenen doku katmanı değil. Yine bu gazların tek tek ve birlikte olması halinde daha fazla etkili olan kullanımının solunum yollarını daraltmada etkisi oluyor. Bu durum akciğerde sıvı birikimine yol açabilir. Özellikle sağ akciğerinde ağırlığın iki katından fazla arttığını görebiliyoruz. Göz yaşartıcı gaz etkisiyle akciğerde sıvı birikimi, doku hasarı ve olayın stresine bağlı kan basıncında yükselme ölüme yol açan etkenler olarak değerlendirilebilir.”

Korur Fincancı konuşmasının sonunda Dünya Tabipleri Birliği’nin yayınlarına ve Türkiye’nin tarafı olduğu uluslararası sözleşmelere atıf yaparak göz yaşartıcı gazların kullanılmaması gerektiğini vurguladı.

Duruşmaya yarın (27 Ocak 2023) saat 10.00’da devam edilmek üzere ara verildi.


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA