15:16   PANASONIC, KAPSAMLı DOKUNMATIK EKRAN SERISINI SıNıFıNıN EN IYISI EQ2-PCAP SERISI ILE GENIŞLETIYOR   15:15   DUYGU KUTLU ’ÖLEM BEN’   15:13    "HAYAT BOYU ÖĞRENME KURUMLARI YILLIK DEĞERLENDİRME TOPLANTISI"   14:29   KORUMA ALTıNDAKI ÇOCUKLAR IÇIN 6 KURULUŞ HIZMETE GIRIYOR   13:55   KARGıPıNARı MAHALLESI’NE HIZMET YAĞMURU   13:43   “EYT, EPT OLDU. BANKALARDAN KREDI ÇEKENLER NE OLACAK?“   13:28   TİCARET MAGAZİNDEN UZAKLAŞTIRDI   13:24   HALK KART’ıN OCAK AYı TUTARLARı HESAPLARA YATıRıLDı   13:23    YARıYıL TATILINDE TARSUS DOĞA PARKı’NA YOĞUN İLGI   13:22   BASıN BÜLTENI: MEDCEM ÇIMENTO, SÜRDÜRÜLEBILIRLIK RAPORU’NDA YEŞIL DÖNÜŞÜM PROJELERINI AKTARDı   13:20   MERSİN BAROSU, 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA İSTİSMAR DAVASINA KATILDI   13:20   BAŞKAN GÜLTAK’TAN 52 ORDUSPOR MAÇINA DAVET   13:18   AYHAN BARUT, ’VATANDAŞLıK’ VURGUNUNU MECLIS GÜNDEMINE TAŞıDı   11:26   BOZDAĞ: CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN 14 MAYIS’TAKİ ADAYLIĞI ANAYASAL HAKKIDIR   11:05   “ KADıN EMEĞI VE DIRENIŞLER”    10:02   TTB MERKEZ KONSEYI BAŞKANı DR. ŞEBNEM KORUR FINCANCı’DAN HEKIMLERE MEKTUP: PENCEREYI AÇ!   09:53   “TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ VE MİLLİ ASANSÖR FABRİKASINI MİLLETİMİZİN HİZMETİNE SUNUYORUZ”   09:35   İBRAHIM ÇANAKCı: “ENFLASYONU 2 YıL İÇINDE TEK HANEYE İNDIRECEĞIZ, HAYAT PAHALıLıĞıNı SONLANDıRACAĞıZ”   09:27   ÜMIT ÖZLALE: “BÜTÜN ULUSLARARASı SÖZLEŞMELERE GERI DÖNECEĞIZ, BILIYORUZ KI İSTANBUL SÖZLEŞMESI YAŞATıR”   09:08   CHP GENEL BAŞKANı KEMAL KıLıÇDAROĞLU: EVLERDE KULLANıLAN DOĞALGAZıN BIRIM FİYATıNı HEMEN İNDIRIN  
 
     
 
 

“Meclis, İflasa Sürüklenen SGK’ya Seyirci Kalamaz. Kötü Yönetim, Yolsuzluklar Araştırılmalı.“


CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, son dönemde adı yolsuzluklarla anılan, gelir-gider dengesi arasında uçurum bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, AKP iktidarları döneminde son 20 yılda büyük bir kara deliğe dönüştüğünü söyledi. Bulut, SGK’deki kötü yönetimin önüne geçilmesi, yolsuzlukların ortaya çıkarılması, gelir- gider arasındaki uçurumun nedenlerinin belirlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması Meclis araştırması açılmasını istedi.

 

Tarih : 30 Kasım 2022 Çarşamba 15:01

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, adı yolsuzluklara anılan, iflasa sürüklenen SGK’yı Meclis gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığına Meclis Araştırma önergesi veren Bulut, SGK’nın, vatandaşın primlerinin her kuruşunu etkin ve verimli kullanması gerektiğini, bunun sosyal güvenlik sisteminin sağlıklı işleyişi için temel koşul olduğunu belirtti. 

SGK’DE REKOR AÇIK

Son yıllarda, kötü yönetim, yolsuzluklar ve liyakatsiz atamalar nedeniyle SGK'nin gelir gider dengesinin bozulduğunu,açıkların rekor düzeylere geldiğini kaydeden Bulut, şöyle devam etti:

Gelir gider dengesi arasında uçurum bulunan SGK, AKP iktidarları döneminde son 20 yılda büyük bir kara deliğe dönüşmüştür.  2015 yılında 79 milyar lira olan bütçeden SGK’ye yapılan transfer tutarı 2016’da 108.1 milyara, 2017’de 128.2 milyara, 2018’de 150.5 milyara, 2019’da 196.8 milyar liraya yükseldi. 2020 yılını 67,5 milyar lira açıkla kapatan, iflasın eşiğindeki SGK’ye aynı yıl aktarılan para önceki yıla göre yüzde 26.4 artarak 248.8 milyar lira olmuştur.

SGK finansman açığı, bu yıl bitmeden geçen yılki toplam açığı geçmiştir. 2021 yılında 21 milyar 613 milyon TL olan SGK finansman açığı, bu yılın henüz ilk 8 ayında 35 milyar 809 milyon TL’yi bulmuştur. Bu yılın ilk 7 ayındaki toplam açık, geçen yılın tamamına göre 4 milyar 54 milyon TL daha fazla açık vermiştir. Bütçeden yapılan transferler, SGK açıklarını kapatmak bir yana SGK’nin açıklarını daha fazla artırmıştır. SGK’nin işveren, işçi ve devlet katkısında aldığı paylardan oluşan prim ödemelerinin emekli aylıkları ve sağlık harcamalarını karşılamadaki makas da açılmıştır. 

VATANDAŞ İLACA ULAŞAMIYOR

SGK’da açık büyüdükçe çareyi vatandaşın sırtına yüklenmekte bulmaktadır. İlaçlar geri ödeme listesinden çıkarılmakta, ekonomik kriz ortamında zor şartlarda geçinmeye çalışan vatandaşın cebine ekstra bir yük getirilmektedir. SGK, halk sağlığı için büyük önemi olan ilacın erişilebilir ve alınabilir olmasının da önüne geçmektedir. 

YOLSUZLUK ALDI BAŞINI YÜRÜDÜ

Gelir gider dengesi bozulan ve açıkları rekor kıran SGK, son günlerde yolsuzluklarla da gündeme gelmektedir.  2021 yılında yaklaşık bir milyar TL'lik ilaç ve tıbbi cihazyolsuzluğu ve kamunun hastaneler tarafından zarar uğratılması ile ilgili soruşturma yürütülürken, aralarında SGK Başkanı, İlaç Daire Başkanı, Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı, Tıbbi Cihaz Daire Başkanı, Yurtdışı Sağlık Hizmetleri Daire Başkanın da bulunduğu çok sayıda yönetici görevden alınmıştır. SGK bünyesinde 21 personel hakkında aralarında şüpheli para transferleri yapıldığı gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştır. 

SGK'de başlatılan usulsüzlükle ilgili soruşturmada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun ortağı olduğu şirket de geçmiştir.  Yolsuzluk soruşturması devam ederken Rehberlik ve Teftiş Daire Başkanı Mustafa Apaydın görevinden alınmış yerine yönetmelikte değişiklik yapılarak 2015 yılında AKP’den milletvekili aday adayı olan, Soylu’nuneski çalışma arkadaşı Hukuk Müşaviri Oğuzhan Tekin getirilmiştir. Soruşturma devam ederken, teftişi yürüten müfettişlerin tepesine müfettiş kökenli olmayan, dışarıdan başkan atamak için yönetmeliğin değiştirilmek istendiğininortaya çıkması yolsuzluğun üstünün örtülmesi yönündeki kanıyı güçlendirmiştir. SGK’deki yolsuzlukla ilgili soruşturmayı 11 ayda tamamlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tamamlayan bu yılın ağustos ayında suç duyurusunda bulunmuş, ancak soruşturma hakkında herhangi bir bilgi vermemiştir. 

TBMM SEYİRCİ KALMAMALI

En önemli gelir kalemlerini çalışanlar ve işverenler tarafından ödenen primler (sosyal sigorta ve genel sağlık sigortası prim gelirleri) ve devlet katkısı; giderlerinin en önemli kısmını ise emekli aylık ve ödenekler ile sağlık harcamaları oluşturan SGK’deki kötü yönetimin sürmesi, iflasa sürüklenmesi milyonlarca vatandaşımızın mağdur olmasına neden olabilecektir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu sürece seyirci kalmamalı, SGK'nin yeniden sağlıklı bir ekonomik yapıya kavuşmasını sağlayacak önlemleri almalıdır.


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA