15:16   PANASONIC, KAPSAMLı DOKUNMATIK EKRAN SERISINI SıNıFıNıN EN IYISI EQ2-PCAP SERISI ILE GENIŞLETIYOR   15:15   DUYGU KUTLU ’ÖLEM BEN’   15:13    "HAYAT BOYU ÖĞRENME KURUMLARI YILLIK DEĞERLENDİRME TOPLANTISI"   14:29   KORUMA ALTıNDAKI ÇOCUKLAR IÇIN 6 KURULUŞ HIZMETE GIRIYOR   13:55   KARGıPıNARı MAHALLESI’NE HIZMET YAĞMURU   13:43   “EYT, EPT OLDU. BANKALARDAN KREDI ÇEKENLER NE OLACAK?“   13:28   TİCARET MAGAZİNDEN UZAKLAŞTIRDI   13:24   HALK KART’ıN OCAK AYı TUTARLARı HESAPLARA YATıRıLDı   13:23    YARıYıL TATILINDE TARSUS DOĞA PARKı’NA YOĞUN İLGI   13:22   BASıN BÜLTENI: MEDCEM ÇIMENTO, SÜRDÜRÜLEBILIRLIK RAPORU’NDA YEŞIL DÖNÜŞÜM PROJELERINI AKTARDı   13:20   MERSİN BAROSU, 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA İSTİSMAR DAVASINA KATILDI   13:20   BAŞKAN GÜLTAK’TAN 52 ORDUSPOR MAÇINA DAVET   13:18   AYHAN BARUT, ’VATANDAŞLıK’ VURGUNUNU MECLIS GÜNDEMINE TAŞıDı   11:26   BOZDAĞ: CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN 14 MAYIS’TAKİ ADAYLIĞI ANAYASAL HAKKIDIR   11:05   “ KADıN EMEĞI VE DIRENIŞLER”    10:02   TTB MERKEZ KONSEYI BAŞKANı DR. ŞEBNEM KORUR FINCANCı’DAN HEKIMLERE MEKTUP: PENCEREYI AÇ!   09:53   “TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ VE MİLLİ ASANSÖR FABRİKASINI MİLLETİMİZİN HİZMETİNE SUNUYORUZ”   09:35   İBRAHIM ÇANAKCı: “ENFLASYONU 2 YıL İÇINDE TEK HANEYE İNDIRECEĞIZ, HAYAT PAHALıLıĞıNı SONLANDıRACAĞıZ”   09:27   ÜMIT ÖZLALE: “BÜTÜN ULUSLARARASı SÖZLEŞMELERE GERI DÖNECEĞIZ, BILIYORUZ KI İSTANBUL SÖZLEŞMESI YAŞATıR”   09:08   CHP GENEL BAŞKANı KEMAL KıLıÇDAROĞLU: EVLERDE KULLANıLAN DOĞALGAZıN BIRIM FİYATıNı HEMEN İNDIRIN  
 
     
 
 

“Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin Objektif Bilimsel Kriterlerden Uzak ve Kendi İçinde Çelişkili 553 Kadro İlanı Açıklamasına Yine İtiraz Ediyoruz“


TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ’NİN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

 

Tarih : 30 Kasım 2022 Çarşamba 15:40

Prof. Dr. Cevdet Erdöl, 2015 yılında kurulan ve rektörü olduğu Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ni (SBÜ) “Buna benzer bir üniversite ülkemizde yok, dünyada da yok. Dolayısıyla biz dünyada yeni bir model olarak ortaya çıkmış bir üniversiteyiz. Bunu bir devlet üniversitesi ama farklı bir üniversite olarak onun için tekrar vurgulamam gerekiyor” şeklinde tanımlamıştı. O zamandan bu zamana kadar dağıtılan binlerce adrese teslim kadrolar ile böyle bir üniversite ve böyle bir tıp fakültesinin dünyada benzerinin gerçekten de olamayacağını ortaya koydu(!)

Resmî Gazete’de 25 Kasım 2022 tarihinde yayımlanan ilana göre SBÜ Rektörlüğü, 553 kadro ilanı ile Türkiye tarihinin tek ilan içinde en fazla doktor öğretim üyesi, doçent ve profesör alımını yapacağını da duyurmuş oldu. Bu kadar fazla kadro ilanına dünyanın en büyük üniversitelerinde dahi rastlanmaz/rastlanamaz. Bu durum bile dünya örneklerine göre bilimsel kriterler ve bilimsel objektiflikten ne kadar uzak olunduğunun başlı başına bir göstergesidir.

Sağlık Bakanlığı’na ait 61 eğitim araştırma hastanesini bünyesinde toplayan SBÜ, geçen ağustos ayında ilan ettiği 408 akademik kadro ilanından sonra eylül ayında açılan 121 kadro ve yeni açıkladığı 553 kadro ilanı ile son üç ayda 1082 kadro açarak bilimi ve liyakati hiçe sayan yeni bir rekor daha kırmış oldu. Bu yılın sonuna kadar açıklayacağı kadro ilanları ile SBÜ yeni rekorlar(!) kırabilir.

Açıklanan kadrolar ayrıntılı bir şekilde incelendiğinde hastaneler, bölümler veya eğitim klinikleri arasında herhangi bir hakkaniyet olmadığı da açıkça görülmektedir. Yıllardır eğitim kliniği olarak çalışan ve uzman yetiştiren kliniklere kadro açılmamışken, eğitim hastanesi veya eğitim kliniği olmadığı halde bazı kliniklere kadro açılması; kliniklerde atama bekleyen birçok öğretim görevlisi varken dışarıdan getirilen akademisyenlere kadro verilmesi hakkaniyet ilkesi ile uyuşmamaktadır.

Daha önceki kadro ilanlarında olduğu gibi bu ilanlarda da aranan şartlar kısmı yalnızca bir kişinin yayını tarif etmektedir. Böylece bu kadrolar için başvurabilecek niteliklere sahip başka meslektaşlarımız kapı baştan kapatılmaktadır. Böylesi kadro ilanları aynı işi yaptıkları halde kadro verilenler ile verilmeyenler arasındaki iş barışını bozmakta, ekonomik ve özlük haklarında ciddi adaletsizlikler meydana getirmektedir. Hak gasplarına neden olan böylesi durumların yaşandığı kliniklerde iç işleyiş, çalışma barışı ve eğitim alanında birçok soruna yol açmaktadır.

25 Kasım 2022 tarihinde açıklanan kadro ilanında yalnızca 15 akademik kadro için herhangi bir bilimsel yayın dahi istenmemiş; sadece uzman veya doçent olmaları başlıca kriter olarak yeterli görülmüştür. Bu kadroların 11’inde doktor öğretim üyesi kadrosu için uzmanlık kriteri yeterli görülürken, 4 profesör kadrosu için sadece doçent olma kriteri yeterli görülmüştür.  553 kadro içinde yalnızca 15 kadroda Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kriterleri haricinde bir kriter aranmamasının; kadroların kişilere özel olmadığına, daha demokratik ve bilimsel olunduğuna dair bir savunun argümanı olduğunu açıkça göstermektedir.

SBÜ kurulduğundan itibaren akademik objektif bilimsel kriterlere uyulmamış, kadroların çoğu siyasal ilişkilerle açılmış ve yine bu siyasal ilişkilerle atamalar yapılmış yani bilimin içine siyaset karıştırılmıştır. Birçok meslektaşımızın bu unvanları ve kadroları hak ettikleri muhakkaktır ve haklarıdır. Ancak sistemin kendini bu şekilde ifade etmesi ve uygulamaları, bir şekilde meslektaşlarımızı da rencide etmekte; hakkıyla bu kadrolara yerleşen meslektaşlarımızı da zan altında bırakmaktadır. Meslektaşlarımız ister istemez kendilerini bu kötü, bilim dışı sistemin içinde bulmaktadır.

SBÜ’ye bağlı farklı illerdeki tıp fakülteleri, şehir hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri, sağlık uygulama araştırma ve branş hastaneleri için açılan bu yeni kadrolar; YÖK’ün söz konusu yönetmeliklerinin dikkate alınmadığını veya bu yönetmeliklere uyulmadığını bir kez daha göstermektedir. Türk Tabipleri Birliği (TTB), daha önceleri toptancılık anlayışı ile yapılan bu atamalara karşı YÖK Başkanlığı’na ve SBÜ Rektörlüğü’ne yazı yazarak duruma itiraz etmiş; akademik değerlere aykırı, kamu yararını ve liyakati gözetmeyen ilanların iptalini istemiştir. Diğer bilim ve hukuk dışı kadro ilanları gibi bu kadro ilanlarının iptali için de hukuki ve idari gerekli tüm yollara başvurusunu yapacak hakları gasp edilen tüm hekimler adına süreci takip edecektir.

Türk Tabipleri Birliği Tıp Eğitimi Çalışma Grubu

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA