15:16   PANASONIC, KAPSAMLı DOKUNMATIK EKRAN SERISINI SıNıFıNıN EN IYISI EQ2-PCAP SERISI ILE GENIŞLETIYOR   15:15   DUYGU KUTLU ’ÖLEM BEN’   15:13    "HAYAT BOYU ÖĞRENME KURUMLARI YILLIK DEĞERLENDİRME TOPLANTISI"   14:29   KORUMA ALTıNDAKI ÇOCUKLAR IÇIN 6 KURULUŞ HIZMETE GIRIYOR   13:55   KARGıPıNARı MAHALLESI’NE HIZMET YAĞMURU   13:43   “EYT, EPT OLDU. BANKALARDAN KREDI ÇEKENLER NE OLACAK?“   13:28   TİCARET MAGAZİNDEN UZAKLAŞTIRDI   13:24   HALK KART’ıN OCAK AYı TUTARLARı HESAPLARA YATıRıLDı   13:23    YARıYıL TATILINDE TARSUS DOĞA PARKı’NA YOĞUN İLGI   13:22   BASıN BÜLTENI: MEDCEM ÇIMENTO, SÜRDÜRÜLEBILIRLIK RAPORU’NDA YEŞIL DÖNÜŞÜM PROJELERINI AKTARDı   13:20   MERSİN BAROSU, 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA İSTİSMAR DAVASINA KATILDI   13:20   BAŞKAN GÜLTAK’TAN 52 ORDUSPOR MAÇINA DAVET   13:18   AYHAN BARUT, ’VATANDAŞLıK’ VURGUNUNU MECLIS GÜNDEMINE TAŞıDı   11:26   BOZDAĞ: CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN 14 MAYIS’TAKİ ADAYLIĞI ANAYASAL HAKKIDIR   11:05   “ KADıN EMEĞI VE DIRENIŞLER”    10:02   TTB MERKEZ KONSEYI BAŞKANı DR. ŞEBNEM KORUR FINCANCı’DAN HEKIMLERE MEKTUP: PENCEREYI AÇ!   09:53   “TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ VE MİLLİ ASANSÖR FABRİKASINI MİLLETİMİZİN HİZMETİNE SUNUYORUZ”   09:35   İBRAHIM ÇANAKCı: “ENFLASYONU 2 YıL İÇINDE TEK HANEYE İNDIRECEĞIZ, HAYAT PAHALıLıĞıNı SONLANDıRACAĞıZ”   09:27   ÜMIT ÖZLALE: “BÜTÜN ULUSLARARASı SÖZLEŞMELERE GERI DÖNECEĞIZ, BILIYORUZ KI İSTANBUL SÖZLEŞMESI YAŞATıR”   09:08   CHP GENEL BAŞKANı KEMAL KıLıÇDAROĞLU: EVLERDE KULLANıLAN DOĞALGAZıN BIRIM FİYATıNı HEMEN İNDIRIN  
 
     
 
 

“EN ÇEVRE DOSTU AKDENİZ KENTİNİ SEÇİYORUZ“


Çevre ve İklim değişikliği Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

 

Tarih : 30 Kasım 2022 Çarşamba 15:34

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından İstanbul Çevre Ödülleri ile ilgili resmî sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “En çevre dostu Akdeniz kentini seçiyoruz. Bakanlığımızca düzenlenen, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin belde, ilçe, il ve büyükşehir belediyelerinin başvurabileceği İstanbul Çevre Dostu Şehirler Ödülü için; son başvuru tarihi: 30 Nisan, ödül töreni için ise Aralık 2023” ifadeleri kullanıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Çevre dostu bir Akdeniz kenti; deniz ile uyumlu, kaynaklarını verimli, adil ve sürdürülebilir kullanan, deniz ve kıyı çevresine ve iklim değişikliğine etkisini azaltan, çevreyi şimdiki ve gelecek nesillerin faydası için yöneten bir kıyı kentidir.” denildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından İstanbul Çevre Ödülleri ile ilgili resmî sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “En çevre dostu Akdeniz kentini seçiyoruz. Bakanlığımızca düzenlenen, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin belde, ilçe, il ve büyükşehir belediyelerinin başvurabileceği İstanbul Çevre Dostu Şehirler Ödülü için; son başvuru tarihi: 30 Nisan, ödül töreni için ise Aralık 2023” ifadeleri kullanıldı.

Barselona Sözleşmesi’ne taraf olan ve Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin tamamının katılacağı “İstanbul Çevre Dostu Şehirler Ödülü” töreni 2023 yılının Aralık ayında yapılacak. Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından finanse edilen “İstanbul Çevre Dostu Şehirler Ödülü” başvurusu için Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin; belde, ilçe, il ve büyükşehir belediyelerinin tamamı başvurabilecek. Başvuruların 30 Nisan 2023’te son bulacağı ödül töreni Aralık 2023’te yapılacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, çevre, doğa, toprak ve denizlerde yaşanan kirlilik nedeniyle doğayı, çevreyi ve denizlerini korumaya yönelik izlediği stratejiyi titizlikle yürütüyor. Bakanlık, bu kapsamda, Akdeniz'deki kirliliğin önüne geçmek, deniz canlılarını korumak ve iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için çalışmalarını aralıksız devam ettiriyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından finanse edilen İstanbul Çevre Dostu Şehirler Ödülü’nün verilmesinin 2013 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen Akdeniz’in Deniz Ortamı ve Kıyı Bölgesinin Korunması Barselona Sözleşmesi 18. Taraf Ülkeler Toplantısında (COP 18) kararlaştırıldığı ifade edildi.

Yapılan açıklamaya göre, “Çevre dostu kentler ve kentsel yerleşim planlaması ve inşasına yönelik entegre bir yaklaşım teşvik edilmesi taahhüt edilerek, kentsel planlama konusunda entegre kıyı bölgesi yönetim ilkelerinin uygulanması, çevre kirliliğini azaltma çabaları hakkında yeşil teknolojilerin tanıtılması, insan faaliyetlerinin eko sistem esaslı yönetim politikasına bağlılık yönündeki değerli çabaların kabul edilerek teşvik edilmesi ve kıyı kentlerinin yerel hükümetleri ile işbirliğinin geliştirilmesi kapsamında ‘Çevre Dostu Şehir’ ödülü verilmesi öngörülmüştür.” denildi.

“Akdeniz kıyısındaki ülkelerin belde, ilçe, il ve büyükşehir belediyeleri ödül için başvurabilir”

İstanbul Çevre Dostu Şehir Ödülü, Birleşmiş Milletler (BM)  Çevre Programı- Akdeniz Eylem Planı (UNEP-MAP) kapsamında sağlıklı bir Akdeniz ve kıyı vizyonunun gerçekleştirilmesinde şehirlerin ve yerel yönetimlerin rollerini ve katkılarını takdir etmek üzere çağrısını yinelediğini bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Çevre dostu bir Akdeniz kenti; deniz ile uyumlu, kaynaklarını verimli, adil ve sürdürülebilir kullanan, deniz ve kıyı çevresine ve iklim değişikliğine etkisini azaltan, çevreyi şimdiki ve gelecek nesillerin faydası için yöneten bir kıyı kentidir. Akdeniz kıyısındaki ülkelerin belde, ilçe, il ve büyükşehir belediyeleri ödül için başvurabilir.”

Açıklamada, ödülün amaçları ise; “Yerel yetkilileri daha çevre dostu bir geleceğe doğru ilerlemeye teşvik etmek; yerel yönetimlerin diğer şehirlere ilham vermek için rol model olarak hareket etmelerini sağlamak ve şehirlerinde çevrenin kalitesi konusunda farkındalık yaratmak.” olduğu belirtildi.

“Antalya’da, 2021 yılındaki toplantıda Emine Erdoğan Hanımefendi, İspanya’nın Malaga Belediyesi’ne ödül takdim etmişti” 

Açıklamada, Akdeniz’in Kirlenmeye Karşı Korunması Sözleşmesi’nin 22’nci Taraflar Konferansının (COP 22) 07-10 Aralık 2021 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildiği anımsatıldı. Konferans çerçevesinde düzenlenen İstanbul Çevre Dostu Şehirler Ödülü töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıymetli eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi tarafından İspanya’nın Malaga Belediyesi adına Belediye Başkan Yardımcısı Gemma del Corral Parra’ya ödülü takdim ettiği belirtildi. 


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA