15:16   PANASONIC, KAPSAMLı DOKUNMATIK EKRAN SERISINI SıNıFıNıN EN IYISI EQ2-PCAP SERISI ILE GENIŞLETIYOR   15:15   DUYGU KUTLU ’ÖLEM BEN’   15:13    "HAYAT BOYU ÖĞRENME KURUMLARI YILLIK DEĞERLENDİRME TOPLANTISI"   14:29   KORUMA ALTıNDAKI ÇOCUKLAR IÇIN 6 KURULUŞ HIZMETE GIRIYOR   13:55   KARGıPıNARı MAHALLESI’NE HIZMET YAĞMURU   13:43   “EYT, EPT OLDU. BANKALARDAN KREDI ÇEKENLER NE OLACAK?“   13:28   TİCARET MAGAZİNDEN UZAKLAŞTIRDI   13:24   HALK KART’ıN OCAK AYı TUTARLARı HESAPLARA YATıRıLDı   13:23    YARıYıL TATILINDE TARSUS DOĞA PARKı’NA YOĞUN İLGI   13:22   BASıN BÜLTENI: MEDCEM ÇIMENTO, SÜRDÜRÜLEBILIRLIK RAPORU’NDA YEŞIL DÖNÜŞÜM PROJELERINI AKTARDı   13:20   MERSİN BAROSU, 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA İSTİSMAR DAVASINA KATILDI   13:20   BAŞKAN GÜLTAK’TAN 52 ORDUSPOR MAÇINA DAVET   13:18   AYHAN BARUT, ’VATANDAŞLıK’ VURGUNUNU MECLIS GÜNDEMINE TAŞıDı   11:26   BOZDAĞ: CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN 14 MAYIS’TAKİ ADAYLIĞI ANAYASAL HAKKIDIR   11:05   “ KADıN EMEĞI VE DIRENIŞLER”    10:02   TTB MERKEZ KONSEYI BAŞKANı DR. ŞEBNEM KORUR FINCANCı’DAN HEKIMLERE MEKTUP: PENCEREYI AÇ!   09:53   “TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ VE MİLLİ ASANSÖR FABRİKASINI MİLLETİMİZİN HİZMETİNE SUNUYORUZ”   09:35   İBRAHIM ÇANAKCı: “ENFLASYONU 2 YıL İÇINDE TEK HANEYE İNDIRECEĞIZ, HAYAT PAHALıLıĞıNı SONLANDıRACAĞıZ”   09:27   ÜMIT ÖZLALE: “BÜTÜN ULUSLARARASı SÖZLEŞMELERE GERI DÖNECEĞIZ, BILIYORUZ KI İSTANBUL SÖZLEŞMESI YAŞATıR”   09:08   CHP GENEL BAŞKANı KEMAL KıLıÇDAROĞLU: EVLERDE KULLANıLAN DOĞALGAZıN BIRIM FİYATıNı HEMEN İNDIRIN  
 
     
 
 

Veli Ağbaba’dan Sözleşmeli Çalışanlara Kadro Açıklaması


CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba iktidarın sözleşmeli personellere yönelik kadro düzenlemesi hakkında açıklamada bulundu.

 

Tarih : 30 Kasım 2022 Çarşamba 11:40

Ağbaba’’Kadro düzenlemesinde iktidar sözleşmeli personellerin arasında ayrımcılığa başvurmuş, sözleşmeli personellerin tamamına memuriyet hakkı tanımamıştır. Ayrıca iktidar yeni işe başlayanlara getirdiği 3 yıl çalışma şartı ile kamuda esnek ve güvencesiz istihdam modelini de kalıcı hale getirildiği anlaşılmaktadır. Sözleşmeli personellerin memuriyet ve güvenceli çalışma hakkına sahip olabilmesi için bile önce güvencesiz çalışması şart koşuldu’’ dedi.

İktidar kamuda güvencesiz istihdamdan vazgeçmedi. Güvenceli çalışmaya önce güvencesiz çalışma şartı getirildi.

Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre kamuya giren sözleşmeli personelin 3 yıl sözleşmeli olarak görev yaptıktan sonra memur kadrolarına atanacaktır. Ayrıca 657 sayılı Kanunun 4/B maddesinin sözleşmeli istihdamın temel dayanağı haline getirilerek mevzuat karmaşasının giderilmesi hedefleneceği açıklandı.

İktidar; kamuda güvenceli istihdam yerine esnek ve güvencesiz bir çalışma biçimi olan sözleşmeli personel uygulamasına devam edecektirYani bir başka deyişle bundan sonra yeni işe başlayacak olan sözleşmeli personellere memuriyet hakkına sahip olabilmeleri için önce güvencesiz çalışma şartı getirilmiştir. Ancak belirli çalışma yılı şartını yerine getirenlere kadro hakkı tanınacaktır. Bu düzenleme belirli-belirsiz süreli sözleşmeli ayrımını ortadan kaldırmakta; tek tip sözleşmeli personel uygulamasını çalışanlara dayatmaktadır. 

Ayrıca bu düzenlemeden sonra işe giren sözleşmeli personelin kadro hakkı için üç yıllık çalışma süresinin dolmasından önce iş sözleşmesi feshedildiğinde veya yenilenmediğinde çalışanlar adına nasıl bir önlem alınacağı ise belirsizdir. Düzenlemenin yapılan açıklamayla doğru orantılı bir şekilde gerçekleşeceğini varsaydığımızda bu hali ile iş güvencesinden söz etmek mümkün değildir.

Sözleşmeli personeller arasında ayrım devam etmektedir.

Yapılan açıklamaya göre; kısmi zamanlı ve proje bazlı çalışanlar, yabancı uyruklular, askeri personel, akademik personel, KİT personeli, sanatçılar, meclis danışmanları, Sağlık Bakanlığı yöneticileri ile personelinin tamamı sözleşmeli olan kurumlarda çalışanlar kadroya geçiş kapsamı dışında kalacak. Bu durumda kamuda sözleşmeli personeller arasında ayrım devam edecek, güvencesiz çalışma koşulları bu meslek grubundaki çalışanlara zorla dayatılacaktır. Memuriyet hakkı kapsamı dışında kalan meslek çalışanları; yine tayin hakkından, görevden yükselme hakkından ve her türlü iş güvencesinden mahrum olarak çalışmaya devam edecektir.


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA