15:16   PANASONIC, KAPSAMLı DOKUNMATIK EKRAN SERISINI SıNıFıNıN EN IYISI EQ2-PCAP SERISI ILE GENIŞLETIYOR   15:15   DUYGU KUTLU ’ÖLEM BEN’   15:13    "HAYAT BOYU ÖĞRENME KURUMLARI YILLIK DEĞERLENDİRME TOPLANTISI"   14:29   KORUMA ALTıNDAKI ÇOCUKLAR IÇIN 6 KURULUŞ HIZMETE GIRIYOR   13:55   KARGıPıNARı MAHALLESI’NE HIZMET YAĞMURU   13:43   “EYT, EPT OLDU. BANKALARDAN KREDI ÇEKENLER NE OLACAK?“   13:28   TİCARET MAGAZİNDEN UZAKLAŞTIRDI   13:24   HALK KART’ıN OCAK AYı TUTARLARı HESAPLARA YATıRıLDı   13:23    YARıYıL TATILINDE TARSUS DOĞA PARKı’NA YOĞUN İLGI   13:22   BASıN BÜLTENI: MEDCEM ÇIMENTO, SÜRDÜRÜLEBILIRLIK RAPORU’NDA YEŞIL DÖNÜŞÜM PROJELERINI AKTARDı   13:20   MERSİN BAROSU, 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA İSTİSMAR DAVASINA KATILDI   13:20   BAŞKAN GÜLTAK’TAN 52 ORDUSPOR MAÇINA DAVET   13:18   AYHAN BARUT, ’VATANDAŞLıK’ VURGUNUNU MECLIS GÜNDEMINE TAŞıDı   11:26   BOZDAĞ: CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN 14 MAYIS’TAKİ ADAYLIĞI ANAYASAL HAKKIDIR   11:05   “ KADıN EMEĞI VE DIRENIŞLER”    10:02   TTB MERKEZ KONSEYI BAŞKANı DR. ŞEBNEM KORUR FINCANCı’DAN HEKIMLERE MEKTUP: PENCEREYI AÇ!   09:53   “TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ VE MİLLİ ASANSÖR FABRİKASINI MİLLETİMİZİN HİZMETİNE SUNUYORUZ”   09:35   İBRAHIM ÇANAKCı: “ENFLASYONU 2 YıL İÇINDE TEK HANEYE İNDIRECEĞIZ, HAYAT PAHALıLıĞıNı SONLANDıRACAĞıZ”   09:27   ÜMIT ÖZLALE: “BÜTÜN ULUSLARARASı SÖZLEŞMELERE GERI DÖNECEĞIZ, BILIYORUZ KI İSTANBUL SÖZLEŞMESI YAŞATıR”   09:08   CHP GENEL BAŞKANı KEMAL KıLıÇDAROĞLU: EVLERDE KULLANıLAN DOĞALGAZıN BIRIM FİYATıNı HEMEN İNDIRIN  
 
     
 
 

Roche ve TAKD (Türk Akciğer Kanseri Derneği), akciğer kanseriyle mücadelede yeni hikayeler yazmaya davet ediyor


Sağlık hizmetleri ekosisteminde 125 yılı aşkın süredir yenilikçi tanı ve tedavi çözümleri ile yer alan Roche, toplum sağlığına daha fazla katkı sağlamak adına farkındalık çalışmalarına da imza atıyor. Bu kapsamda, TAKD (Türk Akciğer Kanseri Derneği) ile el ele veren Roche Türkiye, Yaşam İçin platformu üzerinden akciğer kanseri ile ilgili bilgilendirici içerikler yayınlayarak, "Akciğer Kanseri Farkındalık Ayında Yeni Hikayeler Yazmaya Var Mısın?" diyor.

 

Tarih : 30 Kasım 2022 Çarşamba 12:20

Tüm dünyada daha fazla hasta için daha fazla fayda yaratma misyonuyla inovasyon odaklı çalışmalara imza atan Roche, farkındalık projeleriyle de toplumda sağlık alanında etki yaratıyor. Akciğer Farkındalık Ayı kapsamında, TAKD (Türk Akciğer Kanseri Derneği) ile iş birliğine imza atarak Yaşam İçin platformu üzerinden akciğer kanseri hakkında farkındalık yaratacak içerikler yayınlayan Roche Türkiye, yalnızca akciğer kanseri ile mücadele eden hastaları ve hastaların yakınlarını değil tüm toplumu hastalık hakkında bilgilendirerek yeni hikayeler yazmaya davet ediyor.

Akciğer kanseri, anormal hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalarak akciğerde tümör oluşturması olarak tanımlanıyor.[1]Erkeklerde ilk, kadınlarda ise ikinci en yaygın kanser türü olan akciğer kanseri, araştırmalara göre tüm dünyada en yaygın ikinci kanser türü olarak biliniyor.[2]

“Akciğer kanserinde tedavi yolculuğu birden fazla uzman arasında iş birliği gerektiriyor”

Akciğer kanserine yönelik olarak farkındalığın ve multidisipliner yaklaşımın önemini vurgulayan TAKD Yönetim Kurulu Üyesi, Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. M. Ali Kaplan, “Akciğer kanseri, akciğer dokularında genellikle hava pasajını kaplayan hücrelerin kontrol dışı büyümesi ile oluşan kanser türü olarak tanımlanıyor.[3],[4] Aktif tedavi seçenekleri arasında cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi şeklinde sistemik tedavi, hedefe yönelik tedaviler, immünoterapi yer almakla birlikte yaygın olarak iki veya üç modalite bir arada kullanılabiliyor.[5] Tedavi seçeneklerinin çokluğu, kanıtlara dayalı ve bireysel olarak hastalara göre uyarlanmış bir hastalık yönetim planı geliştirmek üzere birden fazla uzman arasında yakın iş birliği gerektiriyor.5Akciğer kanserinin erken evrelerinde genellikle bir belirti olmamakla beraber inatçı öksürük ve nefes darlığı, kanlı tükürük, açıklanamayan halsizlik ve kilo kaybı, nefes alırken veya öksürürken ağrı/acı gibi belirtiler hastalığın ilerlemesine bağlı olarak gelişebiliyor.[6] Bu belirtilerin yanı sıra eğer akciğer kanseri göğüs kafesi dışına yayılmış ise farklı belirtiler de görülebiliyor.1 Erken tanı ise diğer birçok hastalıkta olduğu gibi akciğer kanserinde de oldukça değerli. Kanserin erken tanısı sağ kalım şansını artırırken, uygulanacak tedavinin başarı olasılığını da artırıyor.[7] TAKD olarak, Roche Türkiye ile kurduğumuz iş birliği çerçevesinde, toplumun her kesiminde akciğer kanserine yönelik farkındalık oluşturmayı hedefliyor ve multidisipliner bir yaklaşımla bilgilendirici hekim videoları hazırlayarak akciğer kanseriyle mücadelede erken tanı paralelinde başlayan erken tedavinin önemini vurguluyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Erken tanı ile başlayan erken tedavi, hasta yolculuğunda önem arz ediyor”

Roche İlaç Türkiye Medikal Lideri Dr. Mahir Kurt, “Akciğer kanseri, akciğerlere veya vücudun diğer bölgelerine yayılana kadar genellikle belirgin semptomlar göstermez.6 Bu, kanser görünümünün diğer birçok kanser türü kadar net olmadığı anlamına gelir.6 Bununla birlikte akciğer kanserinde sağkalım oranı kanserin tanı anında ne kadar yayıldığına bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir ve erken tanı büyük bir fark yaratabilir.6 Risk faktörleri açısından ele aldığımızda ise sigara içmek veya belirli kimyasallara maruz kalmak gibi bazı faktörler akciğer kanseri geliştirme riskini artırabilmektedir.[8] Hiç sigara içmemiş kişilerde de akciğer kanseri gelişebilmekle beraber sigara, akciğer kanserinde 100 vakadan 70'inden fazlasını oluşturan en yaygın nedendir.Roche İlaç Türkiye olarak, akciğer kanseri hakkında toplumda geniş bir çerçevede farkındalık oluşturmak ve bilgi sağlamak adına kurduğumuz ‘Yaşam İçin' platformumuz üzerinden TAKD iş birliği ile hazırladığımız bilgilendirici içerikleri paylaşıyoruz. Bu içerikler ve hekim videoları ile her akciğer kanserinin aynı olmadığının ve akciğer kanserinde erken tanı ile başlayan erken tedavinin hasta yolculuğundaki öneminin daha iyi anlaşılmasını hedefliyoruz. Özetle, ‘Akciğer Kanseri Farkındalık Ayında Yeni Hikayeler Yazmaya Var Mısın?' diyerek herkesi akciğer kanseri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya davet ediyoruz.” dedi.


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA