16:36   KIRSAL KALKINMADA DESTEKLER ARTIRILDI, AKILLI TARIM UYGULAMALARINDA SULAMA İLE GÜBRELEMENİN BİRLİKTE KULLANILDIĞI ÇÖZÜMLER DESTEK KAPSAMINA ALINDI   15:40   “SAĞLıK BILIMLERI ÜNIVERSITESI’NIN OBJEKTIF BILIMSEL KRITERLERDEN UZAK VE KENDI İÇINDE ÇELIŞKILI 553 KADRO İLANı AÇıKLAMASıNA YINE İTIRAZ EDIYORUZ“   15:34   “EN ÇEVRE DOSTU AKDENİZ KENTİNİ SEÇİYORUZ“   15:01   “MECLIS, İFLASA SÜRÜKLENEN SGK’YA SEYIRCI KALAMAZ. KÖTÜ YÖNETIM, YOLSUZLUKLAR ARAŞTıRıLMALı.“   14:23   ÇEVRESEL GÜRÜLTÜ KONTROL YÖNETMELİĞİ RESMÎ GAZETEDE YAYIMLANDI   14:01   ADIYAMAN’IN İL OLUŞUNUN68’İNCİ YIL DÖNÜMÜNÜ TBMM KÜRSÜSÜNDEN KUTLADI   13:22   LALE KARABıYıK’TAN BAKAN ÖZER’E ‘KIŞIYE ÖZEL İLAN’ SORUSU!   12:38   AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRME …   12:33   AKDENİZDE KAÇAK YAPILARLA MÜCADELE …   12:20   ROCHE VE TAKD (TÜRK AKCIĞER KANSERI DERNEĞI), AKCIĞER KANSERIYLE MÜCADELEDE YENI HIKAYELER YAZMAYA DAVET EDIYOR   11:40   VELI AĞBABA’DAN SÖZLEŞMELI ÇALıŞANLARA KADRO AÇıKLAMASı   11:21   AK PARTI’LI YıLMAZ: MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESININ, TERÖR ÖRGÜTÜ DESTEKÇILERINE AÇıLDıĞı BIR KEZ DAHA GÖRÜLMÜŞTÜR   11:18   TARıM İŞÇILERININ SABAH ÇORBASı BÜYÜKŞEHIR’DEN   11:08   “VATANDAŞ İLACA ULAŞAMIYOR“   10:18   MECLIS ÜYELERINDEN MERSIN METROSU’NU INCELEDI    09:29   BAKAN ÖZER, BAKANLIK BÜROKRATLARI VE 81 İLİN MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLERİYLE DİYARBAKIR’DA BİR ARAYA GELDİ   08:29   DIYARBAKıR’DA TERÖRÜN FINANS KAYNAĞı KURUTULUYOR   08:27   MHP’Lİ OLCAY KILAVUZ “ HEM İNSAN HEM DE HAYVANLARIN SAĞLIĞI VE YAŞAMA HAKKI DOĞRULTUSUNDA SOKAK KÖPEKLERİ SORUNU MUTLAK ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALIDIR”   08:26   GÖKÇEL’DEN ZEYNEP GÜL YıLMAZ’A CEVAP   08:23   BAŞKAN TARHAN, ENGELLILERI MUTLU YAŞAM KÖYÜNDE KAHVALTıDA BULUŞTURDU  
 
     
 
 

Yüksek öğretim Kuruluyla ilgili tespitler TBMM gündeminde…


HDP Mersin Milletvekili, Ekonomi ve Tarım Politikalarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Dr. Rıdvan Turan Sayıştay 2021 raporunda Yüksek öğretim Kuruluyla ilgili tespitleri TBMM gündemine taşıdı.

 

Tarih : 6 Ekim 2022 Perşembe 12:24

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan soru önergesinde şunları söyledi: 

Yükseköğretim Kurulu Sayıştay 2021 Raporu’nda yapılan denetimde Taşınır Mal Yönetmeliği’ne aykırı olarak kamu idaresi olmayan bir kuruluşa bedelsiz taşınır devredildiği tespit edilmiştir. İdarede yapılan denetimde 02.04.2021 tarihinde kamu idaresi olmayan özel hukuk kişisi bir “derneğe” 13 adet HP marka masaüstü bilgisayar ve 13 adet muhtelif monitörün bedelsiz olarak devir edildiği tespit edilmiştir. 18.01.2007 tarih 26407 numaralı Resmî Gazete’deyayımlanan Taşınır Mal Yönetmeliği ve mezkûr Yönetmelik’in 31’inci maddesine dayanılarak 08.09.2007 tarih ve 26637 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İhtiyaç Fazlası Taşınırların Bedelsiz Devri Hakkında Genel Tebliğ hükümleri dikkate alındığında genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin, kamu idaresi olmayan herhangi bir kurum veya kuruluşa herhangi bir gerekçeyle taşınır devredemeyeceği açıktır. Diğer yandan Yükseköğretim Kurulunda yapılan denetimde kamu idarelerine usulüne uygun olmayan şekilde bedelsiz taşınır devri yapıldığı görülmüştür. İdarede yapılan denetimlerde, mevzuat hükümleri dikkate alınmadan 113 adet masaüstü bilgisayar ve 113 adet monitörün Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara yalnızca bir talep dilekçesi ve tutanak ile teslim edildiği tespit edilmiştir.”

Dr. Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

 

1. Genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin, kamu idaresi olmayan herhangi bir kurum veya kuruluşa herhangi bir gerekçeyle taşınır devredemeyeceği açık olmasına rağmen; 02.04.2021 tarihinde kamu idaresi olmayan özel hukuk kişisi bir “derneğe” 13 adet HP marka masaüstü bilgisayar ve 13 adet muhtelif monitörün bedelsiz olarak devir edilmesinin gerekçesi nedir?

 

2. Taşınır malların bedelsiz devriyle ilgili iş ve işlemler gerçekleştirilirken mevzuatta öngörülen usul ve esaslara riayet edilmesi gerekirken; mevzuat hükümleri dikkate alınmadan 113 adet masaüstü bilgisayar ve 113 adet monitör neden Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullara yalnızca bir talep dilekçesi ve tutanak ile teslim edilmiştir?

 


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA