16:36   KIRSAL KALKINMADA DESTEKLER ARTIRILDI, AKILLI TARIM UYGULAMALARINDA SULAMA İLE GÜBRELEMENİN BİRLİKTE KULLANILDIĞI ÇÖZÜMLER DESTEK KAPSAMINA ALINDI   15:40   “SAĞLıK BILIMLERI ÜNIVERSITESI’NIN OBJEKTIF BILIMSEL KRITERLERDEN UZAK VE KENDI İÇINDE ÇELIŞKILI 553 KADRO İLANı AÇıKLAMASıNA YINE İTIRAZ EDIYORUZ“   15:34   “EN ÇEVRE DOSTU AKDENİZ KENTİNİ SEÇİYORUZ“   15:01   “MECLIS, İFLASA SÜRÜKLENEN SGK’YA SEYIRCI KALAMAZ. KÖTÜ YÖNETIM, YOLSUZLUKLAR ARAŞTıRıLMALı.“   14:23   ÇEVRESEL GÜRÜLTÜ KONTROL YÖNETMELİĞİ RESMÎ GAZETEDE YAYIMLANDI   14:01   ADIYAMAN’IN İL OLUŞUNUN68’İNCİ YIL DÖNÜMÜNÜ TBMM KÜRSÜSÜNDEN KUTLADI   13:22   LALE KARABıYıK’TAN BAKAN ÖZER’E ‘KIŞIYE ÖZEL İLAN’ SORUSU!   12:38   AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRME …   12:33   AKDENİZDE KAÇAK YAPILARLA MÜCADELE …   12:20   ROCHE VE TAKD (TÜRK AKCIĞER KANSERI DERNEĞI), AKCIĞER KANSERIYLE MÜCADELEDE YENI HIKAYELER YAZMAYA DAVET EDIYOR   11:40   VELI AĞBABA’DAN SÖZLEŞMELI ÇALıŞANLARA KADRO AÇıKLAMASı   11:21   AK PARTI’LI YıLMAZ: MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESININ, TERÖR ÖRGÜTÜ DESTEKÇILERINE AÇıLDıĞı BIR KEZ DAHA GÖRÜLMÜŞTÜR   11:18   TARıM İŞÇILERININ SABAH ÇORBASı BÜYÜKŞEHIR’DEN   11:08   “VATANDAŞ İLACA ULAŞAMIYOR“   10:18   MECLIS ÜYELERINDEN MERSIN METROSU’NU INCELEDI    09:29   BAKAN ÖZER, BAKANLIK BÜROKRATLARI VE 81 İLİN MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLERİYLE DİYARBAKIR’DA BİR ARAYA GELDİ   08:29   DIYARBAKıR’DA TERÖRÜN FINANS KAYNAĞı KURUTULUYOR   08:27   MHP’Lİ OLCAY KILAVUZ “ HEM İNSAN HEM DE HAYVANLARIN SAĞLIĞI VE YAŞAMA HAKKI DOĞRULTUSUNDA SOKAK KÖPEKLERİ SORUNU MUTLAK ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALIDIR”   08:26   GÖKÇEL’DEN ZEYNEP GÜL YıLMAZ’A CEVAP   08:23   BAŞKAN TARHAN, ENGELLILERI MUTLU YAŞAM KÖYÜNDE KAHVALTıDA BULUŞTURDU  
 
     
 
 

BAKAN KİRİŞCİ: BAKANLIK OLARAK KENT TARIMINA ÖNEM VERİYORUZ


Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Bakanlık olarak kent tarımına önem verdiklerini belirterek, "Burada gerek açıkta üretim gerekse örtü altı serada üretim teşviklerimiz arasında olacak ve bu konuda sübvansiyonlu krediler, üreticilerimize her türlü destekler sonuna kadar temin edilecektir." dedi.

 

Tarih : 26 Eylül 2022 Pazartesi 12:56

Bakan Kirişci, Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu ilçesinde biber hasadına katıldı. Biber hasadı da yapan Kirişci, işçilerle sohbet etti.

Üreticilerin en mutlu günlerinin hasat dönemi olduğunu dile getiren Kirişci, illerin ihtiyaç duyulan gıda maddelerini üretme konusunda bir irade ortaya koyması gerektiğini belirtti.

Bakan Kirişci, ürünlerin tazeliğinin kaybolmaması, lojistik maliyetlerinin azaltılması, üretim yapılması ve ürünlerin katettiği yolu kısaltıp egzoz emisyonunu azaltmanın önemli olduğunu aktararak şöyle devam etti:

"Kent tarımına Bakanlık olarak önem veriyoruz ve bu konuda inşallah kampanya başlatıyoruz. Burada gerek açıkta üretim gerekse örtü altı serada üretim teşviklerimiz arasında olacak ve bu konuda sübvansiyonlu krediler, üreticilerimize her türlü destekler sonuna kadar temin edilecektir. Buradaki hassasiyet gösterdiğimiz, önceliğimiz husus, eğer jeotermal varsa bu bizim için ilk sırada yer alacak. Çünkü jeotermalle biz yılın neredeyse 11 ayı üretim yapabilme imkanımız olacaktır. Biz bunun ilkini İzmir Dikili'de temelini attık orada bir sera OSB inşa ediyoruz. Daha sonra Nevşehir Kozaklı için gerekli belgeleri, olurları verdik, imzaladık ve geçtiğimiz günlerde Ağrı Diyadin'de eksi 35 dereceyi gören bir yerde jeotermalle ısıtılan seraların temel atma törenine katıldık. İnşallah tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Kahramanmaraşımız'da da özellikle jeotermal olan bölgeler dahil olmak üzere örtü altı yetiştiriciliğini, serada üretimi destekliyor olacağız."

"GIDA GÜVENİLİRLİĞİ KONULARINDAKİ HASSASİYETİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ"

Bakan Kirişci, çocukluk yıllarındaki biber kurutma yönteminin geride kaldığını, olabildiğince hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini anlatarak şunları kaydetti:

"Kesinlikle biz gıda güvenilirliği adına bu konulardaki hassasiyetimizi sürdürüyoruz. Tarım üretiyor ama gıdaya dönüştürülürken arada bir sanayi var. Biberle ilgili sanayide bir atıl kapasite olduğunu biliyorum bu konularda da ya bizim üretimi artırıyor olmamız lazım veya bu alanda faaliyet gösterenleri, üretim yapanları değiştiriyor ve dönüştürüyor olmamız lazım. Böyle bir riskin olduğunu da belirtmek istiyorum. Memleketimiz kendi adıyla anılan bu güzel biberle ilgili de inşallah biberin her türlüsünü yetiştiren bir il olarak anılacak."

Bakan Kirişci daha sonra Kahramanmaraş Ticaret Borsasını ziyaret etti.


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA