16:36   KIRSAL KALKINMADA DESTEKLER ARTIRILDI, AKILLI TARIM UYGULAMALARINDA SULAMA İLE GÜBRELEMENİN BİRLİKTE KULLANILDIĞI ÇÖZÜMLER DESTEK KAPSAMINA ALINDI   15:40   “SAĞLıK BILIMLERI ÜNIVERSITESI’NIN OBJEKTIF BILIMSEL KRITERLERDEN UZAK VE KENDI İÇINDE ÇELIŞKILI 553 KADRO İLANı AÇıKLAMASıNA YINE İTIRAZ EDIYORUZ“   15:34   “EN ÇEVRE DOSTU AKDENİZ KENTİNİ SEÇİYORUZ“   15:01   “MECLIS, İFLASA SÜRÜKLENEN SGK’YA SEYIRCI KALAMAZ. KÖTÜ YÖNETIM, YOLSUZLUKLAR ARAŞTıRıLMALı.“   14:23   ÇEVRESEL GÜRÜLTÜ KONTROL YÖNETMELİĞİ RESMÎ GAZETEDE YAYIMLANDI   14:01   ADIYAMAN’IN İL OLUŞUNUN68’İNCİ YIL DÖNÜMÜNÜ TBMM KÜRSÜSÜNDEN KUTLADI   13:22   LALE KARABıYıK’TAN BAKAN ÖZER’E ‘KIŞIYE ÖZEL İLAN’ SORUSU!   12:38   AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRME …   12:33   AKDENİZDE KAÇAK YAPILARLA MÜCADELE …   12:20   ROCHE VE TAKD (TÜRK AKCIĞER KANSERI DERNEĞI), AKCIĞER KANSERIYLE MÜCADELEDE YENI HIKAYELER YAZMAYA DAVET EDIYOR   11:40   VELI AĞBABA’DAN SÖZLEŞMELI ÇALıŞANLARA KADRO AÇıKLAMASı   11:21   AK PARTI’LI YıLMAZ: MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESININ, TERÖR ÖRGÜTÜ DESTEKÇILERINE AÇıLDıĞı BIR KEZ DAHA GÖRÜLMÜŞTÜR   11:18   TARıM İŞÇILERININ SABAH ÇORBASı BÜYÜKŞEHIR’DEN   11:08   “VATANDAŞ İLACA ULAŞAMIYOR“   10:18   MECLIS ÜYELERINDEN MERSIN METROSU’NU INCELEDI    09:29   BAKAN ÖZER, BAKANLIK BÜROKRATLARI VE 81 İLİN MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLERİYLE DİYARBAKIR’DA BİR ARAYA GELDİ   08:29   DIYARBAKıR’DA TERÖRÜN FINANS KAYNAĞı KURUTULUYOR   08:27   MHP’Lİ OLCAY KILAVUZ “ HEM İNSAN HEM DE HAYVANLARIN SAĞLIĞI VE YAŞAMA HAKKI DOĞRULTUSUNDA SOKAK KÖPEKLERİ SORUNU MUTLAK ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALIDIR”   08:26   GÖKÇEL’DEN ZEYNEP GÜL YıLMAZ’A CEVAP   08:23   BAŞKAN TARHAN, ENGELLILERI MUTLU YAŞAM KÖYÜNDE KAHVALTıDA BULUŞTURDU  
 
     
 
 

YABAN HAYVANLARINA UYDU VERİCİLİ TAKİP


Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce (DKMP) nesli tehdit altındaki yaban hayvanlarının korunmasına yönelik eylem planı kapsamında; yaban koyunu, ceylan, alageyik, yaban keçisi, turna, tepeli pelikan, şah kartal, bozkır kartalı gibi türlere uydu vericisi takıldı. Bu yöntemle, yaban hayvanlarının yaşam alanları, göç yolları, üreme alanları belirlenip, korunacak.

 

Tarih : 26 Eylül 2022 Pazartesi 11:24

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, yaban hayatında nesli tehdit veya risk altında olan hayvan türlerinin korunmalarına yönelik eylem planı hazırladı. 100 tür için hazırlanan plan kapsamında nesli tehlike altındaki; yaban koyunu, ceylan, alageyik, yaban keçisi, turna, tepeli pelikan, şah kartal, bozkır kartalına uydu vericisi takıldı. Vericilerle gerçekleştirilen takip ile yaban hayvanlarının yaşam alanları, göç yolları, üreme alanları belirlenerek, koruma çalışması yapılıyor. Tehdit altındaki türlerin korunmasına yönelik yapılan çalışmada, önemli veriler elde edildi.

TURNALAR, TÖDÜRGE VE KIZILIRMAK'TA ÜRÜYOR

Uydu vericilerle en yoğun izlenen türlerin başında turna kuşu bulunuyor. Sırt kısımlarına takılan verici ile takip edilen turnalar için Sivas'ın önemli üreme alanları arasında olduğu belirlendi. Sivas'taki Tödürge Gölü ve Kızılırmak havzasının, turna kuşları için üreme alanlarının en önemli habitatlardan birisi olduğu tespit edildi. Bunun üzerine bu alanların yaban hayatı geliştirme sahası ilan edilmesi için çalışma başlatıldı.

ŞAH KARTAL, BOLU-ÇANKIRI ARASINDA

Yine verici ile takip edilen şah kartalın Anadolu popülasyonunun bugüne kadar göç etmediği; ancak yeni doğan yavrularının kendilerine uygun bir yaşam alanı bulmak için büyük alanları taradığı belirlendi. Kendilerine uygun yaşam alanı bulmakta zorlandıkları, genel olarak Bolu-Çankırı arasındaki orman açıklıklarında üredikleri tespit edildi. 2022 kışında yorgun halde bulunup rehabilitasyon sürecinden sonra verici takılarak doğaya bırakılan şah kartalın ise Dağıstan'a gittiği ve henüz oradan ayrılmadığı tespit edildi.

BOZKIR KARTALI ÇAD'A GİTTİ

Yine verici ile takip edilen bozkır kartalının ise popülasyon büyüklüğü olarak çok daha kritik bir durumda olduğu belirlendi. Şah kartalın aksine Türkiye'deki bozkır kartalının göçmen bir popülasyon olduğu, kışın Çad ve Kamerun arasında bir bölgeye göç ettiği vericiler ile belirlendi. 2022'de takılan verici ile takibe alınan bozkır kartalının, ağustos sonunda göçüne başladığı, son güncellemelere göre şu anda Çad'da bulunduğu saptandı.

Öte yandan bu yıl Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesindeki Nurhak Dağı'nda 50 bin hektarlık alandaki sahaya yeniden yerleştirilmesi yapılan 28 yaban koyunu arasından 3'üne verici takıldı. Yine Şanlıurfa'da doğaya salınan 2 ceylana da verici yerleştirildi. 2 ceylan, şu anda 30 ceylanın bulunduğu grup içinde yer alırken izleme çalışmaları sürüyor.

 


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA