10:34   BAKAN MURAT KURUM İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE UYUM KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISINA KATILDI   09:33   DEVLET KORUMASıNDA YETIŞEN 958 GENÇ KAMU KURUMLARıNA ATANDı   09:33   DEVLET KORUMASıNDA YETIŞEN 958 GENÇ KAMU KURUMLARıNA ATANDı   09:23   CEVIZLERI MAKINE SOYUYOR, ÜRETICI RAHATıNA BAKıYOR   09:08   İSTANBUL’DA YUNUS POLISLERE 180 YENI MOTOSIKLET TESLIM EDILDI   08:51   TARIM VE ORMAN BAKANI PROF. DR. KİRİŞCİ, ENDONEZYA’DA   08:31   ŞANLıURFA’DA KÖKÜNÜ KURUTMA OPERASYONU GERÇEKLEŞTIRILDI   08:25   “GENÇLER! İYI KI MERSIN’E GELDINIZ“   08:22   “YıLDA 10 BIN HASTAYA AMBULANS HIZMETI VERIYORUZ”   07:24   FATMA TÜRKON KÖPRÜSÜ 2 AY İÇINDE TAMAMLANACAK   06:29   “SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI’NA ULAŞIM ARTIK HIZLI VE KOLAY OLACAK“   06:21   KUPADA CARETTA FıRTıNASı   06:20   SEÇER: “YANGıN NOKTALARıNA İNTIKALIMIZ SON DERECE İYI”   06:19   ÖĞRENCİ KOÇLUĞU NEDEN PSİKOLOG İLE YAPILMALI?..   06:16   TÜRKIYE’DE ENERJI TÜKETIMI VE EKONOMI ARAŞTıRMASı…   12:56   BAKAN KİRİŞCİ: BAKANLIK OLARAK KENT TARIMINA ÖNEM VERİYORUZ   12:01   ‘EKONOMIK İŞBIRLIĞI SOHBETLERI: OYUN KURUCU MERSIN’ PANELI DÜZENLENDI   11:59   60 YILLIK ANAFARTALAR BELEDİYE ÇARŞISI YENİLENİYOR   11:55   TÜRKİYE’NİN MUZ ÜRETİMİ SON 5 YILDA YÜZDE 139,4 ARTTI   11:24   YABAN HAYVANLARINA UYDU VERİCİLİ TAKİP  
 
     
 
 

“ Şehir Hastaneleri İçin Onkoloji Hastanesi Gibi Dal Hastanelerinin Kapatılması Bilimsel Değildir“


TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ’NİN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

 

Tarih : 22 Eylül 2022 Perşembe 09:16

Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılması üzerine Ankara’da yüz yıldan fazla tıp eğitimi ve sağlık hizmeti veren başta Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmak üzere, Yüksek İhtisas Hastanesi, Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesi gibi 7 hastane kapatıldı. Şehir merkezindeki bu hastanelerin kapatılmasına yönelik tepkiler sürerken, benzer bir süreç bu ay sonunda açılması planlanan Etlik Şehir Hastanesi nedeniyle yaşanacak. Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi, Etlik Zübeyde Kadın Sağlığı Hastanesi, Sami Ulus Çocuk Hastanesi, Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ulucanlar Göz Hastanesi kapatılarak Etlik Şehir Hastanesi'ne taşınacak.

Etlik Şehir Hastanesi’ne taşınacak olan Ankara’nın köklü hastanelerinden Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Sağlık Bakanlığı’nın elindeki tek uzman onkoloji hastanesi ve 50 yıldan uzun zamandır ülkenin dört bir yanından gelen kanser hastalarına sağlık hizmeti vermekteydi. Bu hastanede yılda yaklaşık 400 bin kişiye poliklinik, 25 bin kişiye ise yataklı tedavi hizmeti sunulurken; binlerce ameliyat yapılmaktaydı. 600 yataklı hastanede 12 ana dal ve 4 yan dalda uzmanlık eğitimi verilirken toplam 35 uzmanlık alanında hizmet sunulmaktaydı.

Bu hastanenin kapatılması onkoloji hastalarının nitelikli tedaviye erişiminde güçlükleri de beraberinde getirecektir. Yıllardır bir arada ekip ruhu ile çalışan sistemi bozarak farklı hastanelerden hekim ve diğer yardımcı sağlık personelini toplayıp yeni bir ekip yaratılması da bu zorluklara eklenecektir. Bu durum klinik içi çatışmalar ile çalışma barışını da bozacaktır.

Türkiye’de 13 şehir hastanesinin açılmasına karşılık 30 devlet hastanesi kapatılmıştır. Şehir hastanelerinin açılması ile birlikte illerde yatak sayısında bir artış olmamıştır. Yalnız Ankara’da Bilkent ve Etlik şehir hastanelerinin açılması ile 11 devlet hastanesi kapatılmıştır. Bu hastaneler yıllardır Ankara’nın merkezinde herkesin kolayca ulaşabileceği bir noktada iken; şimdi kilometrelerce yol, pek çok aktarma ile gidilerek ancak ulaşılmakta, aslında sağlığa erişimi olanaksız hale getirmektedir.

İngiltere, Kanada, Amerika, İtalya gibi birçok ülkede şehir hastaneleri sistemi sağlık hizmetinin uygulayıcıları ve sağlık hizmetini alanlar açısından yararlı olmadığı için terk edilmiş bir sistemken, iktidarın hâlâ şehir hastanelerinde ısrarı ancak şirketlere verilen hasta sayısı garantisi ve kâr hırsı ile açıklanabilir.

Şu an dünyada dal hastanelerinin daha iyi hizmet verdiği ve daha bilimsel olduğu belli iken, ülkemizde önce göğüs hastalıkları ve meslek hastalığı hastanelerinin kapatılmasıyla başlayan yıkım; onkoloji, kadın doğum, çocuk hastalıkları, göz hastalıkları gibi dal hastanelerinin kapatılıp yerlerine nasıl olacağı bilinmeyen bir sisteme geçilmesi sonucunda önümüzdeki günlerde toplumun bu süreçte göreceği zararın hızla artacağının göstergesidir. Muayene ve ameliyat için aylarca randevu alamayan hastaların mağduriyetleri daha da artacaktır. Tanısı ve tedavisi geciken ve bundan zarar görecek olan hastaların sorumluluğu bu hastaneleri kapatanların olacaktır.

Türk Tabipleri Birliği olarak çalışan hekim, hemşire, teknisyen, laborant, sekreter, sayısız sağlık çalışanı için daha nitelikli bir sağlık hizmeti sunumu; hastalar açısından da sağlık hizmetine erişimi olanaklı kılabilmek adına bir kez daha vurguluyoruz: Devasa şehir hastaneleri projesinden vazgeçilmeli; şehrin belirli merkezlerinde hastaların daha kolay ulaşabileceği hastanelerin ve özellikle dal hastanelerinin varlığı korunmalı, altyapıları yenilenmeli ve bu hastanelere yenileri eklenmelidir.

Türk Tabipleri Birliği Şehir Hastaneleri Çalışma Grubu

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA